Posted in:

2018 FIFA World Cup Soccer Group Stage TV and Announcer Schedule

Fox Sports’ schedule for the 2018 FIFA World Cup Russia™ features all 64 matches live, including 38 matches on the Fox network — which is more matches on broadcast television than the last four World Cups™ combined — and 26 on FS1.

  • Twitter and Facebook

    Check out Hulu for 2 weeks free! Plans start at $7.99 after 1st 2 weeks. Terms apply. https://mbsy.co/mB9nP


  • Group stage action begins on the Fox broadcast network with host country Russia battling Saudi Arabia on Thursday, June 14 at 11:00 AM ET.

    Additional highlights scheduled for the Fox broadcast network include global soccer icons, Cristiano Ronaldo (Portugal vs. Spain on Friday, June 15 at 2:00 PM ET) and Lionel Messi (Argentina vs. Iceland on Saturday, June 16 at 9:00 AM ET), both looking for their first World Cup titles, and reigning FIFA World Cup™ champion Germany (Germany vs. Sweden on Saturday, June 23 at 2:00 PM ET) competing for its fifth FIFA World Cup™ title.

    FS1’s presentation includes 26 matches. One of the most anticipated doubleheaders of group stage action is on tap Sunday, June 17 at 11:00 AM ET as No. 1-ranked Germany squares off against No. 17-ranked Mexico, a team seeking to end a streak of six consecutive defeats in the round of 16. Immediately following, Neymar and Brazil open their World Cup™ campaign, in search of a sixth title, against Switzerland (2:00 PM ET). On Saturday, June 16, Didier Deschamps’ France battles Australia at 6:00 AM ET, and Peru returns to the world’s biggest stage after 36 years against Denmark at 12:00 PM ET.

    The FIFA World Cup™ Champion will be crowned on Fox with the final scheduled for Sunday, July 15 at 11:00 AM ET.

    From June 14 through July 15, all matches can also be live-streamed via Fox Sports Go and Fox Soccer Match Pass.

    Telemundo Deportes is the exclusive Spanish-language home of the 2018 FIFA World Cup™, providing all 64 games live — 56 on Telemundo and 8 on Universo –, as well as extensive multimedia coverage including more than 500 hours of programs across Telemundo and Universo, and more than 1,000 hours of original content across Telemundo Deportes’ digital platforms.

    All World Cup matches will also stream live via the Telemundo Deportes’ En Vivo app and TelemundoDeportes.com.

    The following are the scheduled game start times (all times Eastern; start times subject to change), locations and respective networks:

    Thursday, June 14, 2018

    11:00 a.m. on Fox and Telemundo: Group A
    Russia vs. Saudi Arabia
    Location: Luzhniki Stadium, Moscow
    Announcers:
    Fox: JP Dellacamera (play-by-play), Tony Meola (analyst)
    Telemundo: Andres Cantor, Manuel Sol

    Friday, June 15, 2018

    8:00 a.m. on FS1 and Telemundo: Group A
    Egypt vs. Uruguay
    Location: Ekaterinburg Arena, Ekaterinburg
    Announcers:
    FS1: Mark Followill (play-by-play), Warren Barton (analyst)
    Telemundo: Sammy Sadovnik, Eduardo Biscayart, Sebastian Abreu

    11:00 a.m. on Fox and Telemundo: Group B
    Morocco vs. Iran
    Location: St. Petersburg Stadium, St. Petersburg
    Announcers:
    Fox: Derek Rae (play-by-play), Aly Wagner (analyst)
    Telemundo: Copán Álvarez, Claudio Borghi

    2:00 p.m. on Fox and Telemundo: Group B
    Portugal vs. Spain
    Location: Fisht Stadium, Sochi
    Announcers:
    Fox: John Strong (play-by-play), Stu Holden (analyst)
    Telemundo: Andres Cantor, Manuel Sol

    Saturday, June 16, 2018

    6:00 a.m. on FS1 and Telemundo: Group C
    France vs. Australia
    Location: Kazan Arena, Kazan
    Announcers:
    FS1: JP Dellacamera (play-by-play), Tony Meola (analyst)
    Telemundo: Copán Álvarez, Claudio Borghi

    9:00 a.m. on Fox and Telemundo: Group D
    Argentina vs. Iceland
    Location: Spartak Stadium, Moscow
    Announcers:
    Fox: John Strong (play-by-play), Stu Holden (analyst)
    Telemundo: Andres Cantor, Manuel Sol, Juan Pablo Sorin

    12:00 p.m. on FS1 and Telemundo: Group C
    Peru vs. Denmark
    Location: Mordovia Arena, Saransk
    Announcers:
    FS1: Jorge Perez-Navarro (play-by-play), Mariano Trujillo (analyst)
    Telemundo: Sammy Sadovnik, Eduardo Biscayart, Nene Cubillas

    3:00 p.m. on FS1 and Telemundo: Group D
    Croatia vs. Nigeria
    Location: Kaliningrad Stadium, Kaliningrad
    Announcers:
    FS1: Glenn Davis (play-by-play), Cobi Jones (analyst)
    Telemundo: Erasmo Provenza, Viviana Vila

    Sunday, June 17, 2018

    8:00 a.m. on Fox and Telemundo: Group E
    Costa Rica vs. Serbia
    Location: Samara Arena, Samara
    Announcers:
    Fox: Derek Rae (play-by-play), Aly Wagner (analyst)
    Telemundo: Copan Alvarez, Tab Ramos, Rolando Fonseca

    11:00 a.m. on FS1 and Telemundo: Group F
    Germany vs. Mexico
    Location: Luzhniki Stadium, Moscow
    Announcers:
    FS1: JP Dellacamera (play-by-play), Tony Meola (analyst)
    Telemundo: Andres Cantor, Manuel Sol, Carlos Hermosillo

    2:00 p.m. on FS1 and Telemundo/NBCSN: Group E
    Brazil vs. Switzerland
    Location: Rostov Arena, Rostov-on-Don
    Announcers:
    FS1: John Strong (play-by-play), Stu Holden (analyst)
    Telemundo/NBCSN: Sammy Sadovnik, Eduardo Biscayart, Juan Pablo Sorin

    Monday, June 18, 2018

    8:00 a.m. on FS1 and Telemundo: Group F
    Sweden vs. Korea Republic
    Location: Nizhny Novgorod Stadium, Nizhny Novgorod
    Announcers:
    FS1: Glenn Davis (play-by-play), Cobi Jones (analyst)
    Telemundo: Andres Cantor, Manuel Sol

    11:00 a.m. on FS1 and Telemundo: Group G
    Belgium vs. Panama
    Location: Fisht Stadium, Sochi
    Announcers:
    FS1: Mark Followill (play-by-play), Warren Barton (analyst)
    Telemundo: Copan Alvarez, Claudio Borghi, Tab Ramos

    2:00 p.m. on FS1 and Telemundo: Group G
    Tunisia vs. England
    Location: Volgograd Arena, Volgograd
    Announcers:
    FS1: Derek Rae (play-by-play), Aly Wagner (analyst)
    Telemundo: Erasmo Provenza, Viviana Vila

    Tuesday, June 19, 2018

    8:00 a.m. on FS1 and Telemundo: Group H
    Colombia vs. Japan
    Location: Mordovia Arena, Saransk
    Announcers:
    FS1: Derek Rae (play-by-play), Aly Wagner (analyst)
    Telemundo: Andres Cantor, Manuel Sol, Juan Pablo Angel

    11:00 a.m. on Fox and Telemundo: Group H
    Poland vs. Senegal
    Location: Spartak Stadium, Moscow
    Announcers:
    Fox: JP Dellacamera (play-by-play), Tony Meola (analyst)
    Telemundo: Erasmo Provenza, Viviana Vila

    2:00 p.m. on Fox and Telemundo: Group A
    Russia vs. Egypt
    Location: St. Petersburg Stadium, St. Petersburg
    Announcers:
    Fox: John Strong (play-by-play), Stu Holden (analyst)
    Telemundo: Copan Alvarez, Claudio Borghi

    Wednesday, June 20, 2018

    8:00 a.m. on FS1 and Telemundo: Group B
    Portugal vs. Morocco
    Location: Luzhniki Stadium, Moscow
    Announcers:
    FS1: JP Dellacamera (play-by-play), Tony Meola (analyst)
    Telemundo: Andres Cantor, Manuel Sol

    11:00 a.m. on Fox and Telemundo: Group A
    Uruguay vs. Saudi Arabia
    Location: Rostov Arena, Rostov-on-Don
    Announcers:
    Fox: Glenn Davis (play-by-play), Cobi Jones (analyst)
    Telemundo: Sammy Sadovnik, Eduardo Biscayart, Sebastian Abreu

    2:00 p.m. on Fox and Telemundo: Group B
    Iran vs. Spain
    Location: Kazan Arena, Kazan
    Announcers:
    Fox: Mark Followill (play-by-play), Warren Barton (analyst)
    Telemundo: Copan Alvarez, Claudio Borghi, Diego Forlan

    Thursday, June 21, 2018

    8:00 a.m. on FS1 and Telemundo: Group C
    Denmark vs. Australia
    Location: Samara Arena, Samara
    Announcers:
    FS1: Mark Followill (play-by-play), Warren Barton (analyst)
    Telemundo: Erasmo Provenza, Viviana Vila

    11:00 a.m. on Fox and Telemundo: Group C
    France vs. Peru
    Location: Ekaterinburg Arena, Ekaterinburg
    Announcers:
    Fox: Derek Rae (play-by-play), Aly Wagner (analyst)
    Telemundo: Sammy Sadovnik, Eduardo Biscayart, Nene Cubillas

    2:00 p.m. on Fox and Telemundo: Group D
    Argentina vs. Croatia
    Location: Nizhny Novgorod Stadium, Nizhny Novgorod
    Announcers:
    Fox: John Strong (play-by-play), Stu Holden (analyst)
    Telemundo: Andres Cantor, Manuel Sol, Juan Pablo Sorin

    Friday, June 22, 2018

    8:00 a.m. on FS1 and Telemundo: Group E
    Brazil vs. Costa Rica
    Location: St. Petersburg Stadium, St. Petersburg
    Announcers:
    FS1: Mark Followill (play-by-play), Warren Barton (analyst)
    Telemundo: Andres Cantor, Manuel Sol, Rolando Fonseca

    11:00 a.m. on Fox and Telemundo: Group D
    Nigeria vs. Iceland
    Location: Volgograd Arena, Volgograd
    Announcers:
    Fox: Derek Rae (play-by-play), Aly Wagner (analyst)
    Telemundo: Erasmo Provenza, Viviana Vila

    2:00 p.m. on Fox and Telemundo: Group E
    Serbia vs. Switzerland
    Location: Kaliningrad Stadium, Kaliningrad
    Announcers:
    Fox: Glenn Davis (play-by-play), Cobi Jones (analyst)
    Telemundo: Sammy Sadovnik, Eduardo Biscayart

    Saturday, June 23, 2018

    8:00 a.m. on Fox and Telemundo: Group G
    Belgium vs. Tunisia
    Location: Spartak Stadium, Moscow
    Announcers:
    Fox: JP Dellacamera (play-by-play), Tony Meola (analyst)
    Telemundo: Copan Alvarez, Claudio Borghi

    11:00 a.m. on Fox and Telemundo: Group F
    Korea Republic vs. Mexico
    Location: Rostov Arena, Rostov-on-Don
    Announcers:
    Fox: Jorge Perez-Navarro (play-by-play), Mariano Trujillo (analyst)
    Telemundo: Erasmo Provenza, Viviana Vila

    2:00 p.m. on Fox and Telemundo: Group F
    Germany vs. Sweden
    Location: Fisht Stadium, Sochi
    Announcers:
    Fox: John Strong (play-by-play), Stu Holden (analyst)
    Telemundo: Sammy Sadovnik, Eduardo Biscayart

    Sunday, June 24, 2018

    8:00 a.m. on FS1 and Telemundo: Group G
    England vs. Panama
    Location: Nizhny Novgorod Stadium, Nizhny Novgorod
    Announcers:
    FS1: Derek Rae (play-by-play), Aly Wagner (analyst)
    Telemundo: Copan Alvarez, Tab Ramos, Viviana Vila

    11:00 a.m. on Fox and Telemundo: Group H
    Japan vs. Senegal
    Location: Ekaterinburg Arena, Ekaterinburg
    Announcers:
    Fox: Mark Followill (play-by-play), Warren Barton (analyst)
    Telemundo: Erasmo Provenza, Juan Pablo Sorin

    2:00 p.m. on Fox and Telemundo: Group H
    Poland vs. Colombia
    Location: Kazan Arena, Kazan
    Announcers:
    Fox: John Strong (play-by-play), Stu Holden (analyst)
    Telemundo: Sammy Sadovnik, Eduardo Biscayart, Juan Pablo Angel

    Monday, June 25, 2018

    10:00 a.m. on Fox and Telemundo: Group A
    Uruguay vs. Russia
    Location: Samara Arena, Samara
    Announcers:
    Fox: JP Dellacamera (play-by-play), Tony Meola (analyst)
    Telemundo: Andres Cantor, Manuel Sol, Sebastian Abreu

    10:00 a.m. on FS1 and Universo: Group A
    Saudi Arabia vs. Egypt
    Location: Volgograd Arena, Volgograd
    Announcers:
    FS1: Glenn Davis (play-by-play), Cobi Jones (analyst)
    Universo: Erasmo Provenza, Viviana Vila

    2:00 p.m. on Fox and Telemundo: Group B
    Iran vs. Portugal
    Location: Mordovia Arena, Saransk
    Announcers:
    Fox: Derek Rae (play-by-play), Aly Wagner (analyst)
    Telemundo: Sammy Sadovnik, Eduardo Biscayart

    2:00 p.m. on FS1 and Universo: Group B
    Spain vs. Morocco
    Location: Kaliningrad Stadium, Kaliningrad
    Announcers:
    FS1: Mark Followill (play-by-play), Warren Barton (analyst)
    Universo: Copan Alvarez, Claudio Borghi, Juan Pablo Sorin

    Tuesday, June 26, 2018

    10:00 a.m. on Fox and Telemundo: Group C
    Denmark vs. France
    Location: Luzhniki Stadium, Moscow
    Announcers:
    Fox: John Strong (play-by-play), Stu Holden (analyst)
    Telemundo: Copan Alvarez, Claudio Borghi

    10:00 a.m. on FS1 and Universo: Group C
    Australia vs. Peru
    Location: Fisht Stadium, Sochi
    Announcers:
    FS1: Jorge Perez-Navarro (play-by-play), Mariano Trujillo (analyst)
    Universo: Sammy Sadovnik, Eduardo Biscayart, Nene Cubillas

    2:00 p.m. on Fox and Telemundo: Group D
    Nigeria vs. Argentina
    Location: St. Petersburg Stadium, St. Petersburg
    Announcers:
    Fox: JP Dellacamera (play-by-play), Tony Meola (analyst)
    Telemundo: Andres Cantor, Manuel Sol, Juan Pablo Sorin

    2:00 p.m. on FS1 and Universo: Group D
    Iceland vs. Croatia
    Location: Rostov Arena, Rostov-on-Don
    Announcers:
    FS1: Derek Rae (play-by-play), Aly Wagner (analyst)
    Universo: Erasmo Provenza, Viviana Vila

    Wednesday, June 27, 2018

    10:00 a.m. on Fox and Telemundo: Group F
    Mexico vs. Sweden
    Location: Ekaterinburg Arena, Ekaterinburg
    Announcers:
    Fox: Jorge Perez-Navarro (play-by-play), Mariano Trujillo (analyst)
    Telemundo: Andres Cantor, Manuel Sol, Carlos Hermosillo

    10:00 a.m. on FS1 and Universo: Group F
    Korea Republic vs. Germany
    Location: Kazan Arena, Kazan
    Announcers:
    FS1: Mark Followill (play-by-play), Warren Barton (analyst)
    Universo: Erasmo Provenza, Viviana Vila

    2:00 p.m. on Fox and Telemundo: Group E
    Serbia vs. Brazil
    Location: Spartak Stadium, Moscow
    Announcers:
    Fox: JP Dellacamera (play-by-play), Tony Meola (analyst)
    Telemundo: Sammy Sadovnik, Eduardo Biscayart, Juan Pablo Sorin

    2:00 p.m. on FS1 and Universo: Group E
    Switzerland vs. Costa Rica
    Location: Nizhny Novgorod Stadium, Nizhny Novgorod
    Announcers:
    FS1: Glenn Davis (play-by-play), Cobi Jones (analyst)
    Universo: Copan Alvarez, Claudio Borghi, Rolando Fonseca

    Thursday, June 28, 2018

    10:00 a.m. on Fox and Telemundo: Group H
    Senegal vs. Colombia
    Location: Samara Arena, Samara
    Announcers:
    Fox: Derek Rae (play-by-play), Aly Wagner (analyst)
    Telemundo: Andres Cantor, Manuel Sol, Juan Pablo Angel

    10:00 a.m. on FS1 and Universo: Group H
    Japan vs. Poland
    Location: Volgograd Arena, Volgograd
    Announcers:
    FS1: Mark Followill (play-by-play), Warren Barton (analyst)
    Universo: Erasmo Provenza, Viviana Vila

    2:00 p.m. on Fox and Telemundo: Group G
    England vs. Belgium
    Location: Kaliningrad Stadium, Kaliningrad
    Announcers:
    Fox: John Strong (play-by-play), Stu Holden (analyst)
    Telemundo: Sammy Sadovnik, Eduardo Biscayart, Diego Forlan

    2:00 p.m. on FS1 and Universo: Group G
    Panama vs. Tunisia
    Location: Mordovia Arena, Saransk
    Announcers:
    FS1: Glenn Davis (play-by-play), Cobi Jones (analyst)
    Universo: Copan Alvarez, Tab Ramos, Viviana Vila

    Written by Douglas Pucci

    Douglas Pucci (a.k.a. “Son of the Bronx”) has worked with Mr. Berman for more than a decade. A Bronx native, NYU graduate and once-intern for VH1's "Pop Up Video," Pucci went on to design, build and maintain websites for various non-profit organizations in his hometown of New York City. He also contributes to the sports website Awful Announcing.

    1656 posts