Posted in:

2018 PyeongChang Winter Olympics Day 9 TV and Announcer Schedule

For the first time ever at a Winter Olympics, NBC will broadcast Olympic primetime competition live across all time zones. Whether daytime, primetime or “Primetime Plus” (formerly the late night show), all U.S. viewers will be able to watch NBC’s coverage of the XXIII Olympic Winter Games from PyeongChang, South Korea, at the same time.

  • Facebook and Twitter

  • Winter Olympics TV Schedules

  • NBCOlympics.com will offer live streaming of the NBC broadcast network, including primetime and Primetime Plus, and NBCSN will air live primetime coverage, both firsts at a Winter Games.

    Highlights of Day 9 Events:

    Female speed skater Lee Sang-Hwa is one of South Korea’s biggest Olympic stars, having won the title of women’s 500m champion gold medalist at the last two Winter Games, but the Lego collector hasn’t won a World Cup race in two years. She finished second to Japanese favorite Nao Kodaira seven times in that span.

    The U.S. has three of the top six ice dancing couples in the world, even with the absence of Sochi gold medalists Meryl Davis and Charlie White, who haven’t competed since the last Winter Games. Siblings Maia Shibutani and Alex Shibutani and Madison Chock and Evan Bates made a combined five world championships podiums, but the new national champs are Madison Hubbell and Zachary Donohue.

    Defending Olympic gold medalist Maddie Bowman leads a strong American group into women’s halfpipe qualifying of freestyle skiing.

    Bobsled’s two-man event gets underway with Germany favored for gold behind top pilots Francesco Friedrich and Johannes Lochner.

    Cross-Country rivals Sweden and Norway duel for gold in the men’s 4x10km relay.

    In the Freestyle Skiing men’s aerials final, Team USA’s Jon Lillis and Mac Bohonnon are among the threats to gold medal favorite Qi Guangpu of China.

    In Biathlon, France’s Martin Fourcade, after back-to-back Olympic silver medals in the men’s 15km mass start, seeks a golden upgrade against a field that includes reigning world champion Simon Schempp of Germany.

    The following are the events including dates, start times, TV networks and announcers. All times Eastern unless otherwise noted.

    Sunday, Feb. 18, 2018

    NBC 3:00-6:00 p.m.

    Men’s Speed Skating Team Pursuit Competition
    Announcers: Tom Hammond (play-by-play), Joey Cheek (analyst), Steve Sands (reporter)

    Men’s Biathlon 15km Mass Start Gold Medal Final
    Announcers: Steve Schlanger (play-by-play), Chad Salmela (analyst), Damon Hack (reporter)

    Men’s Cross Country 4x10km Relay Gold Medal Final
    Announcers: Al Trautwig (play-by-play), Chad Salmela (analyst)

    NBC 7:00 p.m.-midnight ET / 4 p.m. – 9:35 p.m. PT

    Figure Skating Ice Dancing Short Dance (LIVE)
    Announcers: Terry Gannon (play-by-play), Tanith White (analyst), Andrea Joyce (reporter)

    Women’s Snowboarding Big Air Competition (LIVE)
    Announcers: Todd Harris (play-by-play), Todd Richards (analyst), Tina Dixon (reporter)

    Women’s Speed Skating 500m Gold Medal Final
    Announcers: Tom Hammond (play-by-play), Joey Cheek (analyst), Steve Sands (reporter)

    Two-Man Bobsled Competition
    Announcers: Leigh Diffey (play-by-play), John Morgan (analyst), Lewis Johnson (reporter)

    Women’s Alpine Skiing Downhill Training
    Announcers: Dan Hicks (play-by-play), Bode Miller (analyst), Steve Porino (on-course reporter), Heather Cox (reporter)

    NBC 12:35-2:00 a.m.

    Women’s Freestyle Skiing Halfpipe Competition
    Announcers: Trace Worthington (play-by-play), Jonny Moseley (analyst), Steve Porino (on-course reporter), Heather Cox (reporter)

    Men’s Freestyle Skiing Aerials Gold Medal Final
    Announcers: Trace Worthington (play-by-play), Jonny Moseley (analyst), Steve Porino (on-course reporter), Heather Cox (reporter)

    NBC Primetime Encore
    Midnight – 4:30 a.m. MT
    11:35 p.m. – 4:30 a.m. PT
    2 a.m. – 4:30 a.m. ET
    1 a.m. – 3:30 a.m. CT


    NBCSN 2:40-5:00 a.m.

    Men’s Ice Hockey Czech Republic vs. Switzerland (LIVE)
    Announcers: Kenny Albert (play-by-play), Gord Miller (analyst), Mike Milbury (analyst), Pierre McGuire (Inside the Glass reporter), Brian Boucher (Inside the Glass reporter)

    NBCSN 5:00-7:10 a.m.

    Women’s Curling Canada vs. Switzerland
    Announcers: Jason Knapp, Bill Doleman or Jim Kozimor (play-by-play), Kevin Martin or Pete Fenson (analyst), Trenni Kusnierek (reporter)

    NBCSN 7:10-10:15 a.m.

    Men’s Ice Hockey Sweden vs. Finland (LIVE)
    Announcers: Kenny Albert (play-by-play), Gord Miller (analyst), Mike Milbury (analyst), Pierre McGuire (Inside the Glass reporter), Brian Boucher (Inside the Glass reporter)

    Two-Man Bobsled Competition
    Announcers: Leigh Diffey (play-by-play), John Morgan (analyst), Lewis Johnson (reporter)

    NBCSN 10:15 a.m.-1:00 p.m.

    Men’s Freestyle Skiing Aerials Gold Medal Final
    Announcers: Trace Worthington (play-by-play), Jonny Moseley (analyst), Steve Porino (on-course reporter), Heather Cox (reporter)

    Speed Skating
    Women’s 500m Gold Medal Final and Men’s Team Pursuit Competition
    Announcers: Tom Hammond (play-by-play), Joey Cheek (analyst), Steve Sands (reporter)

    Men’s Biathlon 15km Mass Start Gold Medal Final
    Announcers: Steve Schlanger (play-by-play), Chad Salmela (analyst), Damon Hack (reporter)

    NBCSN 1:15-3:00 p.m.

    Two-Man Bobsled Competition
    Announcers: Leigh Diffey (play-by-play), John Morgan (analyst), Lewis Johnson (reporter)

    Men’s Freestyle Skiing Aerials Gold Medal Final
    Announcers: Trace Worthington (play-by-play), Jonny Moseley (analyst), Steve Porino (on-course reporter), Heather Cox (reporter)

    NBCSN 3:00-5:00 p.m.

    Ice Hockey Game of the Day (replay)

    NBCSN 7:00-10:15 p.m.

    Olympic Ice
    Hosted by Liam McHugh

    Figure Skating Ice Dancing Short Dance (LIVE)
    Announcers: Terry Gannon (play-by-play), Tanith White (analyst), Andrea Joyce (reporter)

    NBCSN 10:10 p.m.-1:30 a.m.

    Men’s Biathlon 15km Mass Start Gold Medal Final
    Announcers: Steve Schlanger (play-by-play), Chad Salmela (analyst), Damon Hack (reporter)

    Women’s Ice Hockey Semifinal: U.S. vs. Finland (LIVE)
    Announcers: John Walton (play-by-play), AJ Mleczko (analyst), Leila Rahimi (reporter)

    USA Network 7:00-9:30 a.m.

    Men’s Ice Hockey Canada vs. South Korea (LIVE)
    Announcers: Kenny Albert (play-by-play), Gord Miller (analyst), Mike Milbury (analyst), Pierre McGuire (Inside the Glass reporter), Brian Boucher (Inside the Glass reporter)

    CNBC 4:00-7:00 p.m.

    Men’s Curling U.S. vs. Norway
    Announcers: Jason Knapp, Bill Doleman or Jim Kozimor (play-by-play), Kevin Martin or Pete Fenson (analyst), Trenni Kusnierek (reporter)

    Olympic Channel: Home of Team USA

    2:00-5:00 a.m.: Olympic Channel News
    5:00-7:00 a.m.: Medal Ceremonies (LIVE)
    7:00-10:00 a.m.: Olympic Channel News
    10:00 a.m.-noon: Olympic Channel News
    noon-12:30 p.m.: Winter Olympics Daily Hosted by Jimmy Roberts
    12:30-1:00 p.m.: Winter Olympics Daily (Encore)
    1:00-6:00 p.m.: Olympic Channel News
    6:00-6:30 p.m.: Winter Olympics Daily Hosted by Jimmy Roberts
    6:30-7:00 p.m.: Winter Olympics Daily (Encore)
    7:00-11:00 p.m.: Olympic Channel News
    11:00 p.m.-2:00 a.m.: Olympic Channel News

    Written by Douglas Pucci

    Douglas Pucci (a.k.a. “Son of the Bronx”) has worked with Mr. Berman for more than a decade. A Bronx native, NYU graduate and once-intern for VH1's "Pop Up Video," Pucci went on to design, build and maintain websites for various non-profit organizations in his hometown of New York City. He also contributes to the sports website Awful Announcing.

    1646 posts