Posted in:

2018 PyeongChang Winter Olympics Day 11 TV and Announcer Schedule

For the first time ever at a Winter Olympics, NBC will broadcast Olympic primetime competition live across all time zones. Whether daytime, primetime or “Primetime Plus” (formerly the late night show), all U.S. viewers will be able to watch NBC’s coverage of the XXIII Olympic Winter Games from PyeongChang, South Korea, at the same time.

  • Facebook and Twitter

  • Winter Olympics TV Schedules

  • NBCOlympics.com will offer live streaming of the NBC broadcast network, including primetime and Primetime Plus, and NBCSN will air live primetime coverage, both firsts at a Winter Games.

    Highlights of Day 11 Events:

    The prize event of the Winter Games – women’s singles of figure skating – begins with the short program featuring U.S. national champion Bradie Tennell, 2010 Olympian Mirai Nagasu and Karen Chen (fourth at 2017 Worlds) represent the U.S., which last earned a medal in 2006 (Sasha Cohen‘s silver) and is not likely to make the podium in PyeongChang.

    Lindsey Vonn won the women’s downhill in alpine skiing at the 2010 Olympics but wasn’t able to defend her title in Sochi due to knee injuries. She captured the last three World Cup downhills heading into PyeongChang.

    American Elana Meyers Taylor begins her quest to upgrade her women’s Bobsled silver medal from Sochi.

    Canadian teammates Mark McMorris and Max Parrot headline the field as the Snowboarding men’s big air event gets underway.

    After winning all four available gold medals at last year’s World Championships, Germany looks to extend its Nordic Combined reign onto Olympic snow. Johannes Rydzek and Eric Frenzel are top contenders in the men’s individual large hill event, with brothers Bryan and Taylor Fletcher representing Team USA.

    In the high-flying drama of Freestyle’s ski cross event, Jean-Frederic Chapuis is again a threat for France after leading his nation to a sweep of the Sochi medals.

    Short Track-crazed South Korea has won five of the seven Olympic golds awarded in the women’s 3000m relay and is favored again on home ice in PyeongChang. Great Britain’s Elise Christie seeks to avenge three Sochi disqualifications as women’s 1000m qualifying begins, and three first-time Olympians represent the U.S. in the men’s 500m.

    Lowell Bailey and Susan Dunklee lead Team USA in the second Olympic staging of Biathlon’s mixed relay event, won by Norway in 2014.

    The following are the events including dates, start times, TV networks and announcers. All times Eastern unless otherwise noted.

    Tuesday, Feb. 20, 2018

    NBC 3:00-5:00 p.m.

    Biathlon Mixed Relay Gold Medal Final
    Announcers: Steve Schlanger (play-by-play), Chad Salmela (analyst), Damon Hack (reporter)

    Men’s Nordic Combined Individual Large Hill / 10km Gold Medal Final
    Announcers: Paul Burmeister (play-by-play), Johnny Spillane (analyst), Abby Chin (reporter)

    NBC 8:00 p.m.-11:30 p.m. ET / 6 p.m. – 10:05 p.m. MT / 5 p.m. – 9:05 p.m. PT

    Women’s Alpine Skiing Downhill Gold Medal Final (LIVE)
    Announcers: Dan Hicks (play-by-play), Bode Miller (analyst), Steve Porino (on-course reporter), Heather Cox (reporter)

    Figure Skating Ladies’ Short Program (LIVE)
    Announcers: Terry Gannon (play-by-play), Tara Lipinski (analyst), Johnny Weir (analyst), Andrea Joyce (reporter)

    Women’s Bobsled Competition
    Announcers: Leigh Diffey (play-by-play), John Morgan (analyst), Lewis Johnson (reporter)

    Short Track Speed Skating
    Women’s 3000m Relay Gold Medal Final
    Women’s 1000m Competition
    Men’s 500m Competition
    Announcers: Ted Robinson (play-by-play), Apolo Ohno (analyst), Andrea Joyce (reporter)

    NBC 12:05-1:00 a.m.

    Figure Skating Ladies’ Short Program
    Announcers: Terry Gannon (play-by-play), Tara Lipinski (analyst), Johnny Weir (analyst), Andrea Joyce (reporter)

    NBC Primetime Encore
    11:35 p.m. – 3:05 a.m. (MT)
    10:35 p.m. – 2:05 a.m. (PT)
    1 a.m. – 4:30 a.m. (ET)
    Midnight – 3:30 a.m. (CT)

    NBC Primetime Encore 2
    3:05 a.m. – 4:30 a.m. (MT)
    2:05 a.m. – 4:30 a.m. (PT)

    NBCSN 2:30-5:00 a.m.

    Men’s Ice Hockey Elimination Round: Slovenia vs. Norway (LIVE)
    Announcers: Kenny Albert (play-by-play), Gord Miller (analyst), Mike Milbury (analyst), Pierre McGuire (Inside the Glass reporter), Brian Boucher (Inside the Glass reporter)

    NBCSN 5:00-7:00 a.m.

    Women’s Curling U.S. vs. South Korea
    Announcers: Jason Knapp, Bill Doleman or Jim Kozimor (play-by-play), Kevin Martin or Pete Fenson (analyst), Trenni Kusnierek (reporter)

    NBCSN 7:00-9:30 a.m.

    Men’s Ice Hockey Elimination Round: Switzerland vs. Germany (LIVE)
    Announcers: Kenny Albert (play-by-play), Gord Miller (analyst), Mike Milbury (analyst), Pierre McGuire (Inside the Glass reporter), Brian Boucher (Inside the Glass reporter)

    NBCSN 9:30 a.m.-12:45 p.m.

    Men’s Nordic Combined Individual Large Hill / 10km Gold Medal Final
    Announcers: Paul Burmeister (play-by-play), Johnny Spillane (analyst), Abby Chin (reporter)

    Biathlon Mixed Relay Gold Medal Final
    Announcers: Steve Schlanger (play-by-play), Chad Salmela (analyst), Damon Hack (reporter)

    NBCSN 2:00-5:00 p.m.

    Women’s Curling U.S. vs. South Korea
    Announcers: Jason Knapp, Bill Doleman or Jim Kozimor (play-by-play), Kevin Martin or Pete Fenson (analyst), Trenni Kusnierek (reporter)

    NBCSN 5:00-7:00 p.m.

    Ice Hockey Game of the Day – Men’s Semifinal: U.S. vs. Slovakia (replay)

    NBCSN 7:00 p.m.-12:35 a.m.

    Olympic Ice
    Hosted by Liam McHugh

    Figure Skating Ladies’ Short Program (LIVE)
    Announcers: Terry Gannon (play-by-play), Tara Lipinski (analyst), Johnny Weir (analyst), Andrea Joyce (reporter)

    NBCSN 12:35-2:00 a.m.

    Short Track Speed Skating
    Women’s 3000m Relay Gold Medal Final
    Women’s 1000m Competition
    Men’s 500m Competition
    Announcers: Ted Robinson (play-by-play), Apolo Ohno (analyst), Andrea Joyce (reporter)

    Men’s Snowboarding Big Air Competition
    Announcers: Todd Harris (play-by-play), Todd Richards (analyst), Tina Dixon (reporter)

    USA Network 7:00-9:30 a.m.

    Men’s Ice Hockey Elimination Round: Finland vs. South Korea (LIVE)
    Announcers: Kenny Albert or Gord Miller (play-by-play), Mike Milbury (analyst), Pierre McGuire (Inside the Glass reporter), Brian Boucher (Inside the Glass reporter)

    CNBC 5:00-8:00 p.m.

    Men’s Curling U.S. vs. Switzerland
    Announcers: Jason Knapp, Bill Doleman or Jim Kozimor (play-by-play), Kevin Martin or Pete Fenson (analyst), Trenni Kusnierek (reporter)

    CNBC 10:00 p.m.-12:30 a.m.

    Men’s Ice Hockey Quarterfinal: U.S. vs. Czech Republic (LIVE)
    Announcers: Kenny Albert or Gord Miller (play-by-play), Mike Milbury (analyst), Pierre McGuire (Inside the Glass reporter), Brian Boucher (Inside the Glass reporter)

    Olympic Channel: Home of Team USA

    2:00-5:00 a.m.: Olympic Channel News
    5:00-7:00 a.m.: Medal Ceremonies (LIVE)
    7:00-10:00 a.m.: Olympic Channel News
    10:00 a.m.-noon: Olympic Channel News
    noon-12:30 p.m.: Winter Olympics Daily Hosted by Jimmy Roberts
    12:30-1:00 p.m.: Winter Olympics Daily (Encore)
    1:00-6:00 p.m.: Olympic Channel News
    6:00-6:30 p.m.: Winter Olympics Daily Hosted by Jimmy Roberts
    6:30-7:00 p.m.: Winter Olympics Daily (Encore)
    7:00-11:00 p.m.: Olympic Channel News
    11:00 p.m.-2:00 a.m.: Olympic Channel News

    Written by Douglas Pucci

    Douglas Pucci (a.k.a. “Son of the Bronx”) has worked with Mr. Berman for more than a decade. A Bronx native, NYU graduate and once-intern for VH1's "Pop Up Video," Pucci went on to design, build and maintain websites for various non-profit organizations in his hometown of New York City. He also contributes to the sports website Awful Announcing.

    1791 posts