Posted in:

2019 Wimbledon Tennis TV Schedule on ESPN Networks

The Championships – Wimbledon, tennis’ most popular major tournament of the year, will be broadcast on ESPN, ESPN2, ESPN3, ESPN+, ABC and streaming on the ESPN app beginning Monday, July 1. There’ll be 145 hours of television plus 1,500 hours of streaming of the first-ball-to-last-ball tournament coverage that includes more than 500 matches from the All England Club’s pristine grass courts, culminating with the Women’s and Men’s Championships on July 13 and 14, respectively.

ESPN’s tennis announcers, analysts and studio hosts for the Australian Open are (in alphabetical order by their last name): Darren Cahill, Cliff Drysdale, Chrissie Evert, Mary Joe Fernandez, Mardy Fish, Chris Fowler, Brad Gilbert, Jason Goodall, Bethanie Mattek-Sands, John McEnroe, Patrick McEnroe, Chris McKendry, Patrick Mouratoglou, Tom Rinaldi, Pam Shriver, Rennae Stubbs.

The Big Three in the gentlemen’s draw – No. 1-ranked and defending Wimbledon champion Novak Djokovic, No. 2 and recent French Open winner Rafael Nadal and No. 3 Roger Federer, the leader with 20 Major titles including a Wimbledon-best eight – have shared the last 10 Major crowns and 32 of the most recent 38. Including two Wimbledon victories by Andy Murray (who, by the way, is entered in doubles as he recovers from surgery), those four have taken the Wimbledon trophy every year starting in 2003. Getting closer and closer to breaking through at a Major are No. 4-6: Dominic Thiem (25), Alexander Zverev (22) and Stefanos Tsitsipas (20).

On the Ladies’ side, nine different women have captured the last 10 Majors (only Naomi Osaka was able to win a second). In that span, a number of women have won their first Major, including Caroline Wozniacki, Osaka, Simona Halep, Sloane Stephens, Jelena Ostapenko and new No. 1 Ash Barty at the recent French Open. Former Major winners Petra Kvitova, American Sloane Stephens, Garbiñe Muguruza, Victoria Azarenka and defending champ Angelique Kerber are also in contention. So are standouts who have yet to win a big trophy: Elina Svitolina, Karolina Pliskova, Kiki Bertens and American Madison Keys. Then, there’s Serena Williams, who could claim her first title as a mom and her 24th Major title in her illustrious career, tying the record held by Australia’s Margaret Court. Her sister Venus Williams, a five time champion on the grass courts at the All England Club.

The following are the Wimbledon tennis events including dates, start times, and TV networks. All times Eastern.

All Courts (up to 18), all day plus Spanish-language coverage
Monday, July 1 6:00 a.m. – Sunday, July 14 (no matches on Sunday July 7) on ESPN3 and ESPN+ (live)

Breakfast at Wimbledon on ESPN
Sunday, July 7 7-8 a.m.
Thursday, July 11 7-8 a.m.
Friday, July 12 7-8 a.m.
Saturday, July 13 8-9 a.m.
Sunday, July 14 8-9 a.m.


Early Round Play on ESPN


Live telecasts
Monday, July 1-Wednesday, July 2 6 a.m.-4:30 p.m.
Thursday, July 4 6 a.m.-4 p.m.
Friday, July 5 6 a.m.-4:30 p.m.
Saturday, July 6 8 a.m.-5 p.m.

Featured matches

Monday, July 1 – First Round – Men’s Singles
6:00 AM: Marcos Giron vs. Feliciano Lopez – Court 11
6:00 AM: Janko Tipsarevic vs. Yoshihito Nishioka – Court 15
6:00 AM: Peter Gojowczyk vs. (23) Roberto Bautista Agut – Court 4
6:00 AM: Cedrik-Marcel Stebe vs. Reilly Opelka – Court 7
6:00 AM: (22) Stanislas Wawrinka vs. Ruben Bemelmans – No 2 Court
6:00 AM: (4) Kevin Anderson vs. Pierre-Hugues Herbert – No. 3 Court
8:00 AM: (1) Novak Djokovic vs. Philipp Kohlschreiber – Centre Court
8:00 AM: Denis Kudla vs. Malek Jaziri – Court 10
8:00 AM: (19) Felix Auger-Aliassime vs. Vasek Pospisil – Court 12
8:00 AM: Andreas Seppi vs. Nicolas Jarry – Court 16
8:00 AM: (10) Karen Khachanov vs. Soon Woo Kwon – Court 18
8:00 AM: Ernests Gulbis vs. Leonardo Mayer – Court 8
8:00 AM: Steve Darcis vs. Mischa Zverev – Court 9
10:00 AM: Jozef Kovalik vs. Robin Haase – Court 14
10:00 AM: Marius Copil vs. (26) Guido Pella – Court 17
10:00 AM: Jiri Vesely vs. (6) Alexander Zverev – No. 1 Court
10:30 AM: Pablo Cuevas vs. Damir Dzumhur – Court 11
10:30 AM: Prajnesh Gunneswaran vs. (15) Milos Raonic – Court 12
10:30 AM: Grigor Dimitrov vs. Corentin Moutet – Court 15
10:30 AM: Kamil Majchrzak vs. Fernando Verdasco – Court 16
10:30 AM: (11) Daniil Medvedev vs. Paolo Lorenzi – Court 18
10:30 AM: Andrea Arnaboldi vs. Ivo Karlovic – Court 7
10:30 AM: Pablo Carreno Busta vs. Alexei Popyrin – Court 8
10:30 AM: Thomas Fabbiano vs. (7) Stefanos Tsitsipas – No. 2 Court
12:00 PM: Hubert Hurkacz vs. (32) Dusan Lajovic – Court 6
12:30 PM: (30) Kyle Edmund vs. Jaume Munar – Centre Court
12:30 PM: (28) Benoit Paire vs. Juan Ignacio Londero – Court 14
12:30 PM: Bradley Klahn vs. (21) David Goffin – Court 17
12:30 PM: Lorenzo Sonego vs. Marcel Granollers – Court 4
12:30 PM: Roberto Carballes Baena vs. Miomir Kecmanovic – Court 6
12:30 PM: Jeremy Chardy vs. Martin Klizan – Court 9
12:30 PM: Ugo Humbert vs. (16) Gael Monfils – No. 3 Court

Monday, July 1 – First Round – Women’s Singles
6:00 AM: Margarita Gasparyan vs. Anna-Lena Friedsam – Court 10
6:00 AM: Catherine McNally vs. Heather Watson – Court 12
6:00 AM: (27) Sofia Kenin vs. Astra Sharma – Court 14
6:00 AM: Bernarda Pera vs. (31) Maria Sakkari – Court 16
6:00 AM: (17) Madison Keys vs. Luksika Kumkhum – Court 17
6:00 AM: (8) Elina Svitolina vs. Daria Gavrilova – Court 18
6:00 AM: Polona Hercog vs. Viktoria Kuzmova – Court 6
6:00 AM: Dayana Yastremska vs. Camila Giorgi – Court 8
6:00 AM: Marie Bouzkova vs. Mona Barthel – Court 9
8:00 AM: Shelby Rogers vs. (20) Anett Kontaveit – Court 14
8:00 AM: (24) Petra Martic vs. Jennifer Brady – Court 17
8:00 AM: Mihaela Buzarnescu vs. Jessica Pegula – Court 6
8:00 AM: (7) Simona Halep vs. Aliaksandra Sasnovich – No. 1 Court
8:30 AM: Iga Swiatek vs. Viktorija Golubic – Court 11
8:30 AM: (16) Marketa Vondrousova vs. Madison Brengle – Court 15
8:30 AM: Anna Karolina Schmiedlova vs. Monica Puig – Court 4
8:30 AM: Karolina Muchova vs. Aleksandra Krunic – Court 7
8:30 AM: Lin Zhu vs. (3) Karolina Pliskova – No. 2 Court
8:30 AM: Magdalena Rybarikova vs. (10) Aryna Sabalenka – No. 3 Court
10:30 AM: Yulia Putintseva vs. (2) Naomi Osaka – Centre Court
10:30 AM: Anastasia Potapova vs. Jil Teichmann – Court 10
10:30 AM: Danielle Collins vs. Zarina Diyas – Court 4
10:30 AM: Veronika Kudermetova vs. Ysaline Bonaventure – Court 9
10:30 AM: Kristie Ahn vs. (12) Anastasija Sevastova – No 3 Court
12:30 PM: Rebecca Peterson vs. Yanina Wickmayer – Court 10
12:30 PM: Venus Williams vs. Cori Gauff – No. 1 Court
1:00 PM: Alize Cornet vs. Victoria Azarenka – Court 12
1:00 PM: Shuai Zhang vs. (23) Caroline Garcia – Court 15
1:00 PM: Ajla Tomljanovic vs. (29) Daria Kasatkina – Court 16
1:00 PM: (28) Su-Wei Hsieh vs. Jelena Ostapenko – Court 18
1:00 PM: Dalila Jakupovic vs. Kirsten Flipkens – Court 7
1:00 PM: (14) Caroline Wozniacki vs. Sara Sorribes Tormo – No 2 Court

Tuesday, July 2 – First Round – Men’s Singles
6:00 AM: (8) Kei Nishikori vs. Thiago Monteiro — Court 12
6:00 AM: Marco Cecchinato vs. (25) Alex De Minaur — Court 15
6:00 AM: James Ward vs. (18) Nikoloz Basilashvili — Court 17
6:00 AM: Federico Delbonis vs. Daniel Evans — Court 18
6:00 AM: Steve Johnson vs. Albert Ramos-Vinolas — Court 7
6:00 AM: Nick Kyrgios vs. Jordan Thompson — No. 3 Court
8:00 AM: Matteo Berrettini vs. Aljaz Bedene — Court 10
8:00 AM: Denis Istomin vs. Cameron Norrie — Court 16
8:00 AM: (20) Gilles Simon vs. Salvatore Caruso — Court 4
8:00 AM: Brayden Schnur vs. Marcos Baghdatis — Court 8
8:00 AM: Christian Garin vs. Andrey Rublev — Court 9
8:00 AM: (5) Dominic Thiem vs. Sam Querrey — No. 2 Court
10:00 AM: Lloyd Harris vs. (2) Roger Federer — Centre Court
10:00 AM: (29) Denis Shapovalov vs. Ricardas Berankis — Court 14
10:00 AM: Dominik Koepfer vs. Filip Krajinovic — Court 5
10:00 AM: Yasutaka Uchiyama vs. Tennys Sandgren — Court 6
10:30 AM: Bernard Tomic vs. Jo-Wilfried Tsonga — Court 12
10:30 AM: Matthew Ebden vs. (24) Diego Schwartzman — Court 15
10:30 AM: Taylor Fritz vs. Tomas Berdych — Court 16
10:30 AM: Jan-Lennard Struff vs. Radu Albot — Court 4
10:30 AM: Jay Clarke vs. Noah Rubin — Court 8
12:00 PM: Yuichi Sugita vs. (3) Rafael Nadal — No. 1 Court
12:30 PM: Alexander Bublik vs. Gregoire Barrere — Court 10
12:30 PM: (27) Lucas Pouille vs. Richard Gasquet — Court 14
12:30 PM: Joao Sousa vs. Paul Jubb — Court 17
12:30 PM: Frances Tiafoe vs. (12) Fabio Fognini — Court 18
12:30 PM: Pablo Andujar vs. Mikhail Kukushkin — Court 5
12:30 PM: Guido Andreozzi vs. (31) Laslo Djere — Court 6
12:30 PM: Hugo Dellien vs. John Millman — Court 7
12:30 PM: Marton Fucsovics vs. Dennis Novak — Court 9
12:30 PM: Casper Ruud vs. (9) John Isner — No. 2 Court
12:30 PM: (13) Marin Cilic vs. Adrian Mannarino — No. 3 Court

Tuesday, July 2 – First Round – Women’s Singles
6:00 AM: Vera Lapko vs. (15) Qiang Wang — Court 10
6:00 AM: Harriet Dart vs. Christina McHale — Court 14
6:00 AM: Andrea Petkovic vs. Monica Niculescu — Court 16
6:00 AM: Ekaterina Alexandrova vs. Katerina Siniakova — Court 4
6:00 AM: Barbora Strycova vs. (32) Lesia Tsurenko — Court 5
6:00 AM: Svetlana Kuznetsova vs. Alison Van Uytvanck — Court 6
6:00 AM: (21) Elise Mertens vs. Fiona Ferro — Court 8
6:00 AM: Stefanie Voegele vs. Kaia Kanepi — Court 9
6:00 AM: (9) Sloane Stephens vs. Timea Bacsinszky — No. 2 Court
8:00 AM: Tatjana Maria vs. (5) Angelique Kerber — Centre Court
8:00 AM: Tamara Zidansek vs. Eugenie Bouchard — Court 14
8:00 AM: Kateryna Kozlova vs. Lauren Davis — Court 5
8:00 AM: Magda Linette vs. Anna Kalinskaya — Court 6
8:00 AM: (1) Ashleigh Barty vs. Saisai Zheng — No. 1 Court
8:30 AM: Laura Siegemund vs. Katie Swan — Court 12
8:30 AM: Vitalia Diatchenko vs. Kristina Mladenovic — Court 15
8:30 AM: (25) Amanda Anisimova vs. Sorana Cirstea — Court 17
8:30 AM: Anastasia Pavlyuchenkova vs. (13) Belinda Bencic — Court 18
8:30 AM: Yafan Wang vs. Tereza Martincova — Court 7
8:30 AM: Beatriz Haddad Maia vs. (26) Garbine Muguruza — No. 3 Court
10:00 AM: Ana Bogdan vs. (19) Johanna Konta — No. 1 Court
10:30 AM: Paula Badosa vs. Varvara Flink — Court 10
10:30 AM: Elena-Gabriela Ruse vs. (18) Julia Goerges — Court 17
10:30 AM: (30) Carla Suarez Navarro vs. Samantha Stosur — Court 18
10:30 AM: Lesley Kerkhove vs. Ivana Jorovic — Court 7
10:30 AM: Kaja Juvan vs. Kristyna Pliskova — Court 9
10:30 AM: Maria Sharapova vs. Pauline Parmentier — No. 2 Court
10:30 AM: Ons Jabeur vs. (6) Petra Kvitova — No. 3 Court
12:30 PM: (11) Serena Williams vs. Giulia Gatto-Monticone — Centre Court
1:00 PM: (4) Kiki Bertens vs. Mandy Minella — Court 12
1:00 PM: (22) Donna Vekic vs. Alison Riske — Court 15
1:00 PM: Arina Rodionova vs. Taylor Townsend — Court 8

Wednesday, July 3 – Second Round – Men’s Singles
Pablo Cuevas vs. Jiri Vesely — Court 16
(22) Stanislas Wawrinka vs. Reilly Opelka — No. 2 Court
(11) Daniil Medvedev vs. Alexei Popyrin — Court 12
Ivo Karlovic vs. Thomas Fabbiano — Court 14
Leonardo Mayer vs. Hubert Hurkacz — Court 17
Jeremy Chardy vs. (21) David Goffin — Court 18
Robin Haase vs. (15) Milos Raonic — No. 3 Court
(30) Kyle Edmund vs. Fernando Verdasco — Centre Court
(10) Karen Khachanov vs. Feliciano Lopez — No. 1 Court
Andreas Seppi vs. (26) Guido Pella — Court 12
Marcel Granollers vs. Ugo Humbert — Court 14
(19) Felix Auger-Aliassime vs. Corentin Moutet — No. 3 Court
(28) Benoit Paire vs. Miomir Kecmanovic — Court 15
Steve Darcis vs. (23) Roberto Bautista Agut — Court 16
12:30 PM: (4) Kevin Anderson vs. Janko Tipsarevic — No. 2 Court
1:30 PM: (1) Novak Djokovic vs. Denis Kudla — Centre Court

Wednesday, July 3 – Second Round – Women’s Singles

Marie Bouzkova vs. (31) Maria Sakkari — Court 14
Madison Brengle vs. Karolina Muchova — Court 17
Victoria Azarenka vs. Ajla Tomljanovic — Court 12
(28) Su-Wei Hsieh vs. Kirsten Flipkens — Court 18
Monica Puig vs. (3) Karolina Pliskova — Centre Court
Heather Watson vs. (20) Anett Kontaveit — No. 1 Court
Viktorija Golubic vs. Yulia Putintseva — Court 15
(27) Sofia Kenin vs. Dayana Yastremska — Court 18
(7) Simona Halep vs. Mihaela Buzarnescu — No. 2 Court
Yanina Wickmayer vs. Shuai Zhang — Court 16
(8) Elina Svitolina vs. Margarita Gasparyan — No. 3 Court
1:00 PM: (14) Caroline Wozniacki vs. Veronika Kudermetova — No. 1 Court
1:00 PM: (24) Petra Martic vs. Anastasia Potapova — Court 16
2:00 PM: Danielle Collins vs. (12) Anastasija Sevastova — Court 12
2:45 PM: (17) Madison Keys vs. Polona Hercog — Court 14
2:45 PM: Cori Gauff vs. Magdalena Rybarikova — No. 2 Court

Thursday, July 4 – Second Round – Men’s Singles
6:00 AM: John Millman vs. (31) Laslo Djere — Court 14
6:00 AM: Jan-Lennard Struff vs. Taylor Fritz — Court 15
6:00 AM: Sam Querrey vs. Andrey Rublev — Court 16
6:00 AM: Steve Johnson vs. (25) Alex De Minaur — Court 18
8:00 AM: (8) Kei Nishikori vs. Cameron Norrie — Centre Court
8:00 AM: (13) Marin Cilic vs. Joao Sousa — Court 12
8:00 AM: Daniel Evans vs. (18) Nikoloz Basilashvili — No. 2 Court
8:00 AM: Mikhail Kukushkin vs. (9) John Isner — No. 3 Court
10:00 AM: Ricardas Berankis vs. Jo-Wilfried Tsonga — Court 17
10:00 AM: Jay Clarke vs. (2) Roger Federer — No. 1 Court
10:30 AM: (27) Lucas Pouille vs. Gregoire Barrere — Court 15
10:30 AM: (20) Gilles Simon vs. Tennys Sandgren — Court 16
10:30 AM: Marton Fucsovics vs. (12) Fabio Fognini — No. 3 Court
12:30 PM: Nick Kyrgios vs. (3) Rafael Nadal — Centre Court
12:30 PM: Dominik Koepfer vs. (24) Diego Schwartzman — Court 12
12:30 PM: Matteo Berrettini vs. Marcos Baghdatis — No. 2 Court

Thursday, July 4 – Second Round – Women’s Singles
6:00 AM: Harriet Dart vs. Beatriz Haddad Maia — Court 12
6:00 AM: Tamara Zidansek vs. (15) Qiang Wang — Court 17
6:00 AM: (1) Ashleigh Barty vs. Alison Van Uytvanck — No. 2 Court
6:00 AM: (9) Sloane Stephens vs. Yafan Wang — No. 3 Court
8:00 AM: Laura Siegemund vs. Barbora Strycova — Court 17
8:00 AM: Kristina Mladenovic vs. (6) Petra Kvitova — No. 1 Court
8:30 AM: (30) Carla Suarez Navarro vs. Pauline Parmentier — Court 14
8:30 AM: (21) Elise Mertens vs. Monica Niculescu — Court 15
8:30 AM: Alison Riske vs. Ivana Jorovic — Court 16
8:30 AM: (4) Kiki Bertens vs. Taylor Townsend — Court 18
10:30 AM: Katerina Siniakova vs. (19) Johanna Konta — Centre Court
10:30 AM: (25) Amanda Anisimova vs. Magda Linette — Court 12
10:30 AM: Varvara Flink vs. (18) Julia Goerges — Court 14
10:30 AM: Kaia Kanepi vs. (13) Belinda Bencic — Court 18
10:30 AM: Lauren Davis vs. (5) Angelique Kerber — No. 2 Court
12:30 PM: (11) Serena Williams vs. Kaja Juvan — No. 1 Court

Friday, July 5 – Third Round – Men’s Singles
6:00 AM: Reilly Opelka vs. (15) Milos Raonic — Court 12
6:00 AM: (28) Benoit Paire vs. Jiri Vesely — Court 18
8:00 AM: (4) Kevin Anderson vs. (26) Guido Pella — Centre Court
8:00 AM: (10) Karen Khachanov vs. (23) Roberto Bautista Agut — No. 2 Court
10:00 AM: Fernando Verdasco vs. Thomas Fabbiano — No. 3 Court
10:30 AM: (1) Novak Djokovic vs. Hubert Hurkacz — No. 1 Court
10:30 AM: (11) Daniil Medvedev vs. (21) David Goffin — No. 2 Court
1:00 PM: (19) Felix Auger-Aliassime vs. Ugo Humbert — No. 1 Court

Friday, July 5 – Third Round – Women’s Singles
6:00 AM: (14) Caroline Wozniacki vs. Shuai Zhang — No. 2 Court
6:00 AM: (8) Elina Svitolina vs. (31) Maria Sakkari — No. 3 Court
8:00 AM: (28) Su-Wei Hsieh vs. (3) Karolina Pliskova — No. 1 Court
8:00 AM: Karolina Muchova vs. (20) Anett Kontaveit — No. 3 Court
8:30 AM: Dayana Yastremska vs. Viktorija Golubic — Court 12
10:00 AM: (24) Petra Martic vs. Danielle Collins — Court 18
10:30 AM: (7) Simona Halep vs. Victoria Azarenka — Centre Court
12:30 PM: Polona Hercog vs. Cori Gauff — Centre Court

Saturday, July 6 – Third Round – Men’s Singles
6:00 AM: Sam Querrey vs. John Millman — Court 17
6:00 AM: (8) Kei Nishikori vs. Steve Johnson — No. 3 Court
7:30 AM: Tennys Sandgren vs. (12) Fabio Fognini — Court 14
8:00 AM: Jan-Lennard Struff vs. Mikhail Kukushkin — Court 12
8:00 AM: Matteo Berrettini vs. (24) Diego Schwartzman — Court 18
10:00 AM: Jo-Wilfried Tsonga vs. (3) Rafael Nadal — Centre Court
12:00 PM: Joao Sousa vs. Daniel Evans — No. 1 Court
12:30 PM: (27) Lucas Pouille vs. (2) Roger Federer — Centre Court

Saturday, July 6 – Third Round – Women’s Singles
6:00 AM: Alison Riske vs. (13) Belinda Bencic — Court 12
6:00 AM: (30) Carla Suarez Navarro vs. Lauren Davis — Court 16
6:00 AM: (21) Elise Mertens vs. (15) Qiang Wang — Court 18
6:00 AM: Magda Linette vs. (6) Petra Kvitova — No. 2 Court
8:00 AM: (1) Ashleigh Barty vs. Harriet Dart — Centre Court
8:00 AM: (11) Serena Williams vs. (18) Julia Goerges — No. 1 Court
8:30 AM: (4) Kiki Bertens vs. Barbora Strycova — No. 3 Court
10:00 AM: (9) Sloane Stephens vs. (19) Johanna Konta — No. 1 Court

Highlights of Week One on ABC
Sunday, July 7 3-6 p.m.

Round of 16


Live telecasts
Centre Court: Monday, July 8 8 a.m.-4 p.m. (ESPN)
No. 1 Court and others: Monday, July 8 6 a.m.-4 p.m. (ESPN2)

Featured matches
Monday, July 8 – Round of 16 – Men’s Singles
8:00 AM: Joao Sousa vs. (3) Rafael Nadal — Centre Court
8:00 AM: Sam Querrey vs. Tennys Sandgren — Court 12
8:00 AM: (23) Roberto Bautista Agut vs. (28) Benoit Paire — Court 18
8:00 AM: (21) David Goffin vs. Fernando Verdasco — No. 3 Court
10:00 AM: (8) Kei Nishikori vs. Mikhail Kukushkin — No. 2 Court
10:30 AM: (26) Guido Pella vs. (15) Milos Raonic — No. 3 Court
12:00 PM: (1) Novak Djokovic vs. Ugo Humbert — No. 1 Court
12:30 PM: Matteo Berrettini vs. (2) Roger Federer — Centre Court

Monday, July 8 – Round of 16 – Women’s Singles
6:00 AM: Barbora Strycova vs. (21) Elise Mertens — Court 12
6:00 AM: Shuai Zhang vs. Dayana Yastremska — Court 18
6:00 AM: (1) Ashleigh Barty vs. Alison Riske — No. 2 Court
6:00 AM: (8) Elina Svitolina vs. (24) Petra Martic — No. 3 Court
8:00 AM: (11) Serena Williams vs. (30) Carla Suarez Navarro — No. 1 Court
8:00 AM: Karolina Muchova vs. (3) Karolina Pliskova — No. 2 Court
10:00 AM: (7) Simona Halep vs. Cori Gauff — No. 1 Court
10:30 AM: (19) Johanna Konta vs. (6) Petra Kvitova — Centre Court

Quarterfinals


Live telecasts
Centre Court – Ladies: Tuesday, July 9 8 a.m.-4 p.m. (ESPN)
No. 1 Court – Ladies: Tuesday, July 9 8 a.m.-2 p.m. (ESPN2)

Tuesday, July 9 – Quarterfinals – Women’s Singles
8:00 AM: Alison Riske vs. (11) Serena Williams — Centre Court (ESPN)
8:00 AM: (7) Simona Halep vs. Shuai Zhang — No. 1 Court (ESPN2)
10:00 AM: Barbora Strycova vs. (19) Johanna Konta — Centre Court (ESPN)
10:00 AM: (8) Elina Svitolina vs. Karolina Muchova — No. 1 Court (ESPN2)

Centre Court – Gentlemen: Wednesday, July 10 8 a.m.-4 p.m. (ESPN)
No. 1 Court – Gentlemen: Wednesday, July 10 8 a.m.-3 p.m. (ESPN2)

Wednesday, July 10 – Quarterfinals – Men’s Singles
8:00 AM: (1) Novak Djokovic vs. (21) David Goffin — Centre Court (ESPN)
8:00 AM: (26) Guido Pella vs. (23) Roberto Bautista Agut — No. 1 Court (ESPN2)
10:45 AM: (8) Kei Nishikori vs. (2) Roger Federer — Centre Court (ESPN)
12:00 PM: Sam Querrey vs. (3) Rafael Nadal — No. 1 Court (ESPN2)

Semifinals


Ladies: Thursday, July 11 8 a.m.-1 p.m. (Live, ESPN)

8:00 AM: (8) Elina Svitolina vs. (7) Simona Halep — Centre Court (ESPN)
10:00 AM: (11) Serena Williams vs. Barbora Strycova — Centre Court (ESPN)

Gentlemen’s: Friday, July 12 8 a.m.-2 p.m. (Live, ESPN)

8:00 AM: (1) Novak Djokovic vs. (23) Roberto Bautista Agut — Centre Court (ESPN)
11:00 AM: (2) Roger Federer vs. (3) Rafael Nadal — Centre Court (ESPN)

Saturday, July 13, 2019


Live telecasts on ESPN
9 a.m.-3 p.m.

Ladies’ Championship
9:00 AM: (7) Simona Halep vs. (11) Serena Williams

Gentlemen’s Doubles Championship
11:00 AM: Nicolas Mahut & Edouard Roger-Vasselin vs. Juan Sebastian Cabal & Robert Farah

Ladies’ Doubles Championship
1:30 PM: Su-Wei Hsieh & Barbora Strycova vs. Gabriela Dabrowski & Yi-Fan Xu

Same-Day encores
Ladies’ Championship: 3-6 p.m. (ABC)

Sunday, July 14, 2019


Live telecasts on ESPN
9 a.m.-3 p.m.
Gentlemen’s Championship
9:00 AM: (1) Novak Djokovic vs. (2) Roger Federer

Mixed Doubles Championship
1:00 PM: Robert Lindstedt & Jelena Ostapenko vs. Ivan Dodig & Latisha Chan

Same-Day encores
Gentlemen’s Championship: 3-6 p.m. (ABC)

Leave a Reply (You may login using your social media account to comment)