Posted in:

The Basketball Tournament 2018 TV and Announcer Schedule on ESPN, ESPN2 and ESPN3

The fifth annual The Basketball Tournament (TBT), the single-elimination, five-on-five, open-application tournament with a winner-take-all $2 million prize, tips off on the weekend of July 13-15, with regional events in Richmond, Va. (South) and Los Angeles, Calif. (West) to be streamed live on ESPN3.

The semifinals and Championship will be played Aug. 2-3 in Baltimore, Maryland to be televised live on ESPN.

TBT features a 72-team bracket of 5-on-5 professional basketball, with college alumni teams, international basketball stars, ex-NBA players, future NBA players and more competing in a single-elimination tournament. Fans win 10 percent, or $200,000, of the $2 million prize.

Overseas Elite, a team of American stars currently playing in top leagues around the world, won for the third consecutive year in 2017. Back to defend their title, they have taken home an astounding $5 million over three years.

The following are the scheduled game start times (all times Eastern; start times subject to change), locations, respective networks and announcers:

South Regional in Richmond, Va. (The Siegel Center at VCU)

Saturday, July 14, 2018

9:00 a.m. on ESPN3
Game 3: (4) Louisiana United vs. (13) ATL All-Stars
Announcers: Matt Martucci, Tim Scarborough

10:50 a.m. on ESPN3
Game 4: (6) Team DRC vs. (11) NC Prodigal Sons
Announcers: Matt Martucci, Tim Scarborough

12:40 p.m. on ESPN3
Game 5: (5) Wake the Nation (Wake Forest) vs. (12) Showtime
Announcers: Matt Martucci, Tim Scarborough

2:30 p.m. on ESPN3
Game 6: (3) Memphis State (Memphis) vs. (14) Brooklyn Vultures
Announcers: Matt Martucci, Tim Scarborough

4:20 p.m. on ESPN3
Game 7: (8) Monarch Nation (ODU) vs. (9) Hilltop Dawgs (UMBC)
Announcers: Brock Bowling, Dan Bonner

6:10 p.m. on ESPN3
Game 8: (1) Overseas Elite vs. (16) Rock City Scorchers or (17) Team ABC
Announcers: Brock Bowling, Dan Bonner

8:00 p.m. on ESPN3
Game 9: (2) Ram Nation (VCU) vs. (15) Tampa 20/20 or (18) Cancer
Announcers: Brock Bowling, Dan Bonner

9:50 p.m. on ESPN3
Game 10: (7) Atlanta Dirty South vs. (10) Purple & Black (Kansas St.)
Announcers: Brock Bowling, Dan Bonner

Sunday, July 15, 2018

11:00 a.m. on ESPN3
Game 11: (4) Louisiana United (Game 3 winner) vs. (12) Showtime (Game 5 winner)
Announcers: Matt Martucci, Tim Scarborough

12:50 p.m. on ESPN3
Game 12: (6) Team DRC (Game 4 winner) vs. (3) Memphis State (Memphis) (Game 6 winner)
Announcers: Matt Martucci, Tim Scarborough

2:40 p.m. on ESPN3
Game 13: (8) Monarch Nation (ODU) (Game 7 winner) vs. (1) Overseas Elite (Game 8 winner)
Announcers: Brock Bowling, Dan Bonner

4:30 p.m. on ESPN3
Game 14: (2) Ram Nation (VCU) (Game 9 winner) vs. (7) Atlanta Dirty South (Game 10 winner)
Announcers: Brock Bowling, Dan Bonner

West Regional in Los Angeles, Calif. (The University Gymnasium at California State University)

Friday, July 13, 2018

10:00 p.m. on ESPN3
Game 1: (15) Kimchi Express vs. (18) Dubois Dream
Announcers: Sam Farber, Richie Schueler

11:50 p.m. on ESPN3
Game 2: (16) Utah Valor vs. (17) Fort Hood Wounded Warriors
Announcers: Sam Farber, Richie Schueler

Saturday, July 14, 2018

2:00 p.m. on ESPN3
Game 3: (2) Team Colorado vs. (15) Kimchi Express (Game 1 winner)
Announcers: Sam Farber, Richie Schueler

3:50 p.m. on ESPN3
Game 4: (7) Eberlein Drive vs. (10) Broad Street Brawlers
Announcers: Sam Farber, Richie Schueler

5:40 p.m. on ESPN3
Game 5: (1) Team Challenge ALS vs. (17) Fort Hood Wounded Warriors (Game 2 winner)
Announcers: Eric Duick, Richie Schueler

7:30 p.m. on ESPN3
Game 6: (8) Team 23 vs. (9) CitiTeam Blazers
Announcers: Eric Duick, Tracy Murray

9:20 p.m. on ESPN3
Game 7: (4) Sons of Westwood (UCLA) vs. (13) D3
Announcers: Eric Duick, Tracy Murray

11:10 p.m. on ESPN3
Game 8: (5) Forks Up (Arizona State) vs. (12) Albuquerque Hoops
Announcers: Eric Duick, Tracy Murray

Sunday, July 15, 2018

4:00 p.m. on ESPN3
Game 9: (2) Team Colorado (Game 3 winner) vs. (7) Eberlein Drive (Game 4 winner)
Announcers: Sam Farber, Richie Schueler

5:50 p.m. on ESPN3
Game 10: (1) Team Challenge ALS (Game 5 winner) vs. (9) CitiTeam Blazers (Game 6 winner)
Announcers: Sam Farber, Tracy Murray

7:40 p.m. on ESPN3
Game 11: (4) Sons of Westwood (UCLA) (Game 7 winner) vs. (12) Albuquerque Hoops (Game 8 winner)
Announcers: Eric Duick, Tracy Murray

Northeast Regional in Brooklyn, N.Y. (Steinberg Wellness Center at LIU)

Friday, July 20, 2018

7:00 p.m. on ESPN3
Game 1: (15) Talladega Knights vs. (18) Queens Struggle
Announcers: Eric Duick, Tim Scarborough

8:50 p.m. on ESPN3
Game 2: (16) Philadelphia Stars vs. (17) South Jamaica Kings
Announcers: Eric Duick, Tim Scarborough

Saturday, July 21, 2018

11:30 a.m. on ESPN3
Game 3: (7) Team Arkansas (Arkansas) vs. (10) Tim Thomas Playaz
Announcers: Eric Duick, Tim Scarborough

1:20 p.m. on ESPN3
Game 4: (2) HBC Sicklerville vs. (15) Talladega Knights (Game 1 winner)
Announcers: Eric Duick, Tim Scarborough

3:10 p.m. on ESPN3
Game 5: (4) Armored Athlete vs. (13) DC On Point
Announcers: Eric Duick, Tim Scarborough

5:00 p.m. on ESPN3
Game 6: (5) Gael Nation (Iona) vs. (12) Sideline Cancer
Announcers: Dave Popkin, Tim Welsh

6:50 p.m. on ESPN3
Game 7: (1) Boeheim’s Army (Syracuse) vs. (17) South Jamaica Kings (Game 2 winner)
Announcers: Dave Popkin, Tim Welsh

8:40 p.m. on ESPN3
Game 8: (8) Team Fancy vs. (9) Saints Alive (Siena)
Announcers: Dave Popkin, Tim Welsh

Sunday, July 22, 2018

1:00 p.m. on ESPN3
Game 9: (7) Team Arkansas (Arkansas) (Game 3 winner) vs. (15) Talladega Knights (Game 4 winner)
Announcers: Eric Duick, Tim Scarborough

2:50 p.m. on ESPN3
Game 10: (4) Armored Athlete (Game 5 winner) vs. (5) Gael Nation (Iona) (Game 6 winner)
Announcers: Dave Popkin, Tim Welsh

4:40 p.m. on ESPN3
Game 11: (1) Boeheim’s Army (Syracuse) (Game 7 winner) vs. (Game 8 winner)
Announcers: Dave Popkin, Tim Welsh

Midwest Regional in Columbus, Ohio (The Capital Center at Capital University)

Friday, July 20, 2018

6:00 p.m. on ESPN3
Game 1: (15) Peoria All Stars vs. (18) West Coast Ronin
Announcers: Brian Bedo, Rich Zvosec

7:50 p.m. on ESPN3
Game 2: (16) West Va. Wildcats vs. (17) Charlotte Chess Center
Announcers: Brian Bedo, Rich Zvosec

Saturday, July 21, 2018

8:10 a.m. on ESPN3
Game 3: (5) Always A Brave (Bradley) vs. (12) Primetime Players
Announcers: Brian Bedo, Rich Zvosec

10:00 a.m. on ESPN3
Game 4: (4) Big X vs. (13) Chattanooga Lookouts
Announcers: Brian Bedo, Rich Zvosec

12:00 p.m. on ESPN
Game 5: (2) Team Fredette vs. (15) Peoria All Stars (Game 1 winner)
Announcers: Chris Vosters, Robbie Hummel, Jen Hale

2:00 p.m. on ESPN
Game 6: (8) Bearcat Jam vs. (9) Matadors (Texas Tech)
Announcers: Paul Keels, Dan Dakich, Jen Hale

4:00 p.m. on ESPN
Game 7: (1) Scarlet & Gray (Ohio State) vs. (16) West Va. Wildcats (Game 2 winner)
Announcers: Paul Keels, Dan Dakich, Jen Hale

6:00 p.m. on ESPN3
Game 8: (7) Zoo Crew (Pittsburgh) vs. (10) Jackson TN Underdawgs
Announcers: Chris Vosters, Robbie Hummel

7:50 p.m. on ESPN3
Game 9: (6) Fort Wayne Champs vs. (11) The Region
Announcers: Chris Vosters, Robbie Hummel

9:40 p.m. on ESPN3
Game 10: (3) Hilton Magic Legends (Iowa State) vs. (14) Illinois BC
Announcers: Chris Vosters, Robbie Hummel

Sunday, July 22, 2018

12:00 p.m. on ESPN
Game 11: (2) Team Fredette (Game 5 winner) vs. (10) Jackson TN Underdawgs (Game 8 winner)
Announcers: Paul Keels, Dan Dakich, Jen Hale

2:00 p.m. on ESPN
Game 12: (9) Matadors (Texas Tech) (Game 6 winner) vs. (1) Scarlet & Gray (Ohio State) (Game 7 winner)
Announcers: Paul Keels, Dan Dakich, Jen Hale

4:00 p.m. on ESPN2
Game 13: (12) Primetime Players (Game 3 winner) vs. (4) Big X (Game 4 winner)
Announcers: Chris Vosters, Robbie Hummel, Jen Hale

6:00 p.m. on ESPN2
Game 14: (Game 9 winner) vs. (Game 10 winner)
Announcers: Chris Vosters, Robbie Hummel, Jen Hale

Super 16 and Quarterfinals in Atlanta, Ga. (The Georgia State University Sports Arena)

Thursday, July 26, 2018

7:00 p.m. on ESPN2
Super 16 South Region: (2) Ram Nation (VCU) vs. (6) Team DRC
Announcers: Tom Hart, Dan Dakich, Seth Greenberg, Jen Hale

9:00 p.m. on ESPN2
Super 16 South Region: (1) Overseas Elite vs. (4) Louisiana United
Announcers: Tom Hart, Dan Dakich, Seth Greenberg, Jen Hale

Friday, July 27, 2018

7:00 p.m. on ESPN2
Super 16 Midwest Region:
Announcers: Bob Rathbun, Fran Fraschilla, Jen Hale

9:00 p.m. on ESPN
Super 16 Midwest Region:
Announcers: Bob Rathbun, Fran Fraschilla, Jen Hale

Saturday, July 28, 2018

11:00 a.m. on ESPN
Super 16 Northeast Region:
Announcers: Bob Rathbun, Fran Fraschilla, Jen Hale

1:00 p.m. on ESPN
Super 16 Northeast Region:
Announcers: Bob Rathbun, Fran Fraschilla, Jen Hale

3:00 p.m. on ESPN
Super 16 West Region: (1) Team Challenge ALS vs. (4) Sons of Westwood (UCLA)
Announcers: Tom Hart, Dan Dakich, Seth Greenberg, Jen Hale

5:00 p.m. on ESPNU
Super 16 West Region: (3) Gael Force (St. Mary’s) vs. (7) Eberlein Drive
Announcers: Tom Hart, Dan Dakich, Seth Greenberg, Jen Hale

Sunday, July 29, 2018

11:00 a.m. on ESPN
Quarterfinals:
Announcers: Bob Rathbun, Fran Fraschilla, Jen Hale

1:00 p.m. on ESPN
Quarterfinals:
Announcers: Bob Rathbun, Fran Fraschilla, Jen Hale

3:00 p.m. on ESPN
Quarterfinals:
Announcers: Tom Hart, Dan Dakich, Seth Greenberg, Jen Hale

7:00 p.m. on ESPN2
Quarterfinals:
Announcers: Tom Hart, Dan Dakich, Seth Greenberg, Jen Hale

Semifinals and Championship in Baltimore, Md. (The Fieldhouse at Morgan State University)

Thursday, August 2, 2018

7:00 p.m. on ESPN
Semifinals:
Announcers: Bob Rathbun, Fran Fraschilla, Jen Hale

9:00 p.m. on ESPN
Semifinals:
Announcers: Bob Rathbun, Fran Fraschilla, Jen Hale

Friday, August 3, 2018

9:00 p.m. on ESPN
Championship:
Announcers: Bob Rathbun, Fran Fraschilla, Jen Hale

Written by Douglas Pucci

Douglas Pucci (a.k.a. “Son of the Bronx”) has worked with Mr. Berman for more than a decade. A Bronx native, NYU graduate and once-intern for VH1's "Pop Up Video," Pucci went on to design, build and maintain websites for various non-profit organizations in his hometown of New York City. He also contributes to the sports website Awful Announcing.

1871 posts