Posted in:

2018 FIFA World Cup Soccer Group Stage TV and Announcer Schedule

Fox Sports’ schedule for the 2018 FIFA World Cup Russia™ features all 64 matches live, including 38 matches on the Fox network — which is more matches on broadcast television than the last four World Cups™ combined — and 26 on FS1.

Group stage action begins on the Fox broadcast network with host country Russia battling Saudi Arabia on Thursday, June 14 at 11:00 AM ET.

Additional highlights scheduled for the Fox broadcast network include global soccer icons, Cristiano Ronaldo (Portugal vs. Spain on Friday, June 15 at 2:00 PM ET) and Lionel Messi (Argentina vs. Iceland on Saturday, June 16 at 9:00 AM ET), both looking for their first World Cup titles, and reigning FIFA World Cup™ champion Germany (Germany vs. Sweden on Saturday, June 23 at 2:00 PM ET) competing for its fifth FIFA World Cup™ title.

FS1’s presentation includes 26 matches. One of the most anticipated doubleheaders of group stage action is on tap Sunday, June 17 at 11:00 AM ET as No. 1-ranked Germany squares off against No. 17-ranked Mexico, a team seeking to end a streak of six consecutive defeats in the round of 16. Immediately following, Neymar and Brazil open their World Cup™ campaign, in search of a sixth title, against Switzerland (2:00 PM ET). On Saturday, June 16, Didier Deschamps’ France battles Australia at 6:00 AM ET, and Peru returns to the world’s biggest stage after 36 years against Denmark at 12:00 PM ET.

The FIFA World Cup™ Champion will be crowned on Fox with the final scheduled for Sunday, July 15 at 11:00 AM ET.

From June 14 through July 15, all matches can also be live-streamed via Fox Sports Go and Fox Soccer Match Pass.

Telemundo Deportes is the exclusive Spanish-language home of the 2018 FIFA World Cup™, providing all 64 games live — 56 on Telemundo and 8 on Universo –, as well as extensive multimedia coverage including more than 500 hours of programs across Telemundo and Universo, and more than 1,000 hours of original content across Telemundo Deportes’ digital platforms.

All World Cup matches will also stream live via the Telemundo Deportes’ En Vivo app and TelemundoDeportes.com.

The following are the scheduled game start times (all times Eastern; start times subject to change), locations and respective networks:

Thursday, June 14, 2018

11:00 a.m. on Fox and Telemundo: Group A
Russia vs. Saudi Arabia
Location: Luzhniki Stadium, Moscow
Announcers:
Fox: JP Dellacamera (play-by-play), Tony Meola (analyst)
Telemundo: Andres Cantor, Manuel Sol

Friday, June 15, 2018

8:00 a.m. on FS1 and Telemundo: Group A
Egypt vs. Uruguay
Location: Ekaterinburg Arena, Ekaterinburg
Announcers:
FS1: Mark Followill (play-by-play), Warren Barton (analyst)
Telemundo: Sammy Sadovnik, Eduardo Biscayart, Sebastian Abreu

11:00 a.m. on Fox and Telemundo: Group B
Morocco vs. Iran
Location: St. Petersburg Stadium, St. Petersburg
Announcers:
Fox: Derek Rae (play-by-play), Aly Wagner (analyst)
Telemundo: Copán Álvarez, Claudio Borghi

2:00 p.m. on Fox and Telemundo: Group B
Portugal vs. Spain
Location: Fisht Stadium, Sochi
Announcers:
Fox: John Strong (play-by-play), Stu Holden (analyst)
Telemundo: Andres Cantor, Manuel Sol

Saturday, June 16, 2018

6:00 a.m. on FS1 and Telemundo: Group C
France vs. Australia
Location: Kazan Arena, Kazan
Announcers:
FS1: JP Dellacamera (play-by-play), Tony Meola (analyst)
Telemundo: Copán Álvarez, Claudio Borghi

9:00 a.m. on Fox and Telemundo: Group D
Argentina vs. Iceland
Location: Spartak Stadium, Moscow
Announcers:
Fox: John Strong (play-by-play), Stu Holden (analyst)
Telemundo: Andres Cantor, Manuel Sol, Juan Pablo Sorin

12:00 p.m. on FS1 and Telemundo: Group C
Peru vs. Denmark
Location: Mordovia Arena, Saransk
Announcers:
FS1: Jorge Perez-Navarro (play-by-play), Mariano Trujillo (analyst)
Telemundo: Sammy Sadovnik, Eduardo Biscayart, Nene Cubillas

3:00 p.m. on FS1 and Telemundo: Group D
Croatia vs. Nigeria
Location: Kaliningrad Stadium, Kaliningrad
Announcers:
FS1: Glenn Davis (play-by-play), Cobi Jones (analyst)
Telemundo: Erasmo Provenza, Viviana Vila

Sunday, June 17, 2018

8:00 a.m. on Fox and Telemundo: Group E
Costa Rica vs. Serbia
Location: Samara Arena, Samara
Announcers:
Fox: Derek Rae (play-by-play), Aly Wagner (analyst)
Telemundo: Copan Alvarez, Tab Ramos, Rolando Fonseca

11:00 a.m. on FS1 and Telemundo: Group F
Germany vs. Mexico
Location: Luzhniki Stadium, Moscow
Announcers:
FS1: JP Dellacamera (play-by-play), Tony Meola (analyst)
Telemundo: Andres Cantor, Manuel Sol, Carlos Hermosillo

2:00 p.m. on FS1 and Telemundo/NBCSN: Group E
Brazil vs. Switzerland
Location: Rostov Arena, Rostov-on-Don
Announcers:
FS1: John Strong (play-by-play), Stu Holden (analyst)
Telemundo/NBCSN: Sammy Sadovnik, Eduardo Biscayart, Juan Pablo Sorin

Monday, June 18, 2018

8:00 a.m. on FS1 and Telemundo: Group F
Sweden vs. Korea Republic
Location: Nizhny Novgorod Stadium, Nizhny Novgorod
Announcers:
FS1: Glenn Davis (play-by-play), Cobi Jones (analyst)
Telemundo: Andres Cantor, Manuel Sol

11:00 a.m. on FS1 and Telemundo: Group G
Belgium vs. Panama
Location: Fisht Stadium, Sochi
Announcers:
FS1: Mark Followill (play-by-play), Warren Barton (analyst)
Telemundo: Copan Alvarez, Claudio Borghi, Tab Ramos

2:00 p.m. on FS1 and Telemundo: Group G
Tunisia vs. England
Location: Volgograd Arena, Volgograd
Announcers:
FS1: Derek Rae (play-by-play), Aly Wagner (analyst)
Telemundo: Erasmo Provenza, Viviana Vila

Tuesday, June 19, 2018

8:00 a.m. on FS1 and Telemundo: Group H
Colombia vs. Japan
Location: Mordovia Arena, Saransk
Announcers:
FS1: Derek Rae (play-by-play), Aly Wagner (analyst)
Telemundo: Andres Cantor, Manuel Sol, Juan Pablo Angel

11:00 a.m. on Fox and Telemundo: Group H
Poland vs. Senegal
Location: Spartak Stadium, Moscow
Announcers:
Fox: JP Dellacamera (play-by-play), Tony Meola (analyst)
Telemundo: Erasmo Provenza, Viviana Vila

2:00 p.m. on Fox and Telemundo: Group A
Russia vs. Egypt
Location: St. Petersburg Stadium, St. Petersburg
Announcers:
Fox: John Strong (play-by-play), Stu Holden (analyst)
Telemundo: Copan Alvarez, Claudio Borghi

Wednesday, June 20, 2018

8:00 a.m. on FS1 and Telemundo: Group B
Portugal vs. Morocco
Location: Luzhniki Stadium, Moscow
Announcers:
FS1: JP Dellacamera (play-by-play), Tony Meola (analyst)
Telemundo: Andres Cantor, Manuel Sol

11:00 a.m. on Fox and Telemundo: Group A
Uruguay vs. Saudi Arabia
Location: Rostov Arena, Rostov-on-Don
Announcers:
Fox: Glenn Davis (play-by-play), Cobi Jones (analyst)
Telemundo: Sammy Sadovnik, Eduardo Biscayart, Sebastian Abreu

2:00 p.m. on Fox and Telemundo: Group B
Iran vs. Spain
Location: Kazan Arena, Kazan
Announcers:
Fox: Mark Followill (play-by-play), Warren Barton (analyst)
Telemundo: Copan Alvarez, Claudio Borghi, Diego Forlan

Thursday, June 21, 2018

8:00 a.m. on FS1 and Telemundo: Group C
Denmark vs. Australia
Location: Samara Arena, Samara
Announcers:
FS1: Mark Followill (play-by-play), Warren Barton (analyst)
Telemundo: Erasmo Provenza, Viviana Vila

11:00 a.m. on Fox and Telemundo: Group C
France vs. Peru
Location: Ekaterinburg Arena, Ekaterinburg
Announcers:
Fox: Derek Rae (play-by-play), Aly Wagner (analyst)
Telemundo: Sammy Sadovnik, Eduardo Biscayart, Nene Cubillas

2:00 p.m. on Fox and Telemundo: Group D
Argentina vs. Croatia
Location: Nizhny Novgorod Stadium, Nizhny Novgorod
Announcers:
Fox: John Strong (play-by-play), Stu Holden (analyst)
Telemundo: Andres Cantor, Manuel Sol, Juan Pablo Sorin

Friday, June 22, 2018

8:00 a.m. on FS1 and Telemundo: Group E
Brazil vs. Costa Rica
Location: St. Petersburg Stadium, St. Petersburg
Announcers:
FS1: Mark Followill (play-by-play), Warren Barton (analyst)
Telemundo: Andres Cantor, Manuel Sol, Rolando Fonseca

11:00 a.m. on Fox and Telemundo: Group D
Nigeria vs. Iceland
Location: Volgograd Arena, Volgograd
Announcers:
Fox: Derek Rae (play-by-play), Aly Wagner (analyst)
Telemundo: Erasmo Provenza, Viviana Vila

2:00 p.m. on Fox and Telemundo: Group E
Serbia vs. Switzerland
Location: Kaliningrad Stadium, Kaliningrad
Announcers:
Fox: Glenn Davis (play-by-play), Cobi Jones (analyst)
Telemundo: Sammy Sadovnik, Eduardo Biscayart

Saturday, June 23, 2018

8:00 a.m. on Fox and Telemundo: Group G
Belgium vs. Tunisia
Location: Spartak Stadium, Moscow
Announcers:
Fox: JP Dellacamera (play-by-play), Tony Meola (analyst)
Telemundo: Copan Alvarez, Claudio Borghi

11:00 a.m. on Fox and Telemundo: Group F
Korea Republic vs. Mexico
Location: Rostov Arena, Rostov-on-Don
Announcers:
Fox: Jorge Perez-Navarro (play-by-play), Mariano Trujillo (analyst)
Telemundo: Erasmo Provenza, Viviana Vila

2:00 p.m. on Fox and Telemundo: Group F
Germany vs. Sweden
Location: Fisht Stadium, Sochi
Announcers:
Fox: John Strong (play-by-play), Stu Holden (analyst)
Telemundo: Sammy Sadovnik, Eduardo Biscayart

Sunday, June 24, 2018

8:00 a.m. on FS1 and Telemundo: Group G
England vs. Panama
Location: Nizhny Novgorod Stadium, Nizhny Novgorod
Announcers:
FS1: Derek Rae (play-by-play), Aly Wagner (analyst)
Telemundo: Copan Alvarez, Tab Ramos, Viviana Vila

11:00 a.m. on Fox and Telemundo: Group H
Japan vs. Senegal
Location: Ekaterinburg Arena, Ekaterinburg
Announcers:
Fox: Mark Followill (play-by-play), Warren Barton (analyst)
Telemundo: Erasmo Provenza, Juan Pablo Sorin

2:00 p.m. on Fox and Telemundo: Group H
Poland vs. Colombia
Location: Kazan Arena, Kazan
Announcers:
Fox: John Strong (play-by-play), Stu Holden (analyst)
Telemundo: Sammy Sadovnik, Eduardo Biscayart, Juan Pablo Angel

Monday, June 25, 2018

10:00 a.m. on Fox and Telemundo: Group A
Uruguay vs. Russia
Location: Samara Arena, Samara
Announcers:
Fox: JP Dellacamera (play-by-play), Tony Meola (analyst)
Telemundo: Andres Cantor, Manuel Sol, Sebastian Abreu

10:00 a.m. on FS1 and Universo: Group A
Saudi Arabia vs. Egypt
Location: Volgograd Arena, Volgograd
Announcers:
FS1: Glenn Davis (play-by-play), Cobi Jones (analyst)
Universo: Erasmo Provenza, Viviana Vila

2:00 p.m. on Fox and Telemundo: Group B
Iran vs. Portugal
Location: Mordovia Arena, Saransk
Announcers:
Fox: Derek Rae (play-by-play), Aly Wagner (analyst)
Telemundo: Sammy Sadovnik, Eduardo Biscayart

2:00 p.m. on FS1 and Universo: Group B
Spain vs. Morocco
Location: Kaliningrad Stadium, Kaliningrad
Announcers:
FS1: Mark Followill (play-by-play), Warren Barton (analyst)
Universo: Copan Alvarez, Claudio Borghi, Juan Pablo Sorin

Tuesday, June 26, 2018

10:00 a.m. on Fox and Telemundo: Group C
Denmark vs. France
Location: Luzhniki Stadium, Moscow
Announcers:
Fox: John Strong (play-by-play), Stu Holden (analyst)
Telemundo: Copan Alvarez, Claudio Borghi

10:00 a.m. on FS1 and Universo: Group C
Australia vs. Peru
Location: Fisht Stadium, Sochi
Announcers:
FS1: Jorge Perez-Navarro (play-by-play), Mariano Trujillo (analyst)
Universo: Sammy Sadovnik, Eduardo Biscayart, Nene Cubillas

2:00 p.m. on Fox and Telemundo: Group D
Nigeria vs. Argentina
Location: St. Petersburg Stadium, St. Petersburg
Announcers:
Fox: JP Dellacamera (play-by-play), Tony Meola (analyst)
Telemundo: Andres Cantor, Manuel Sol, Juan Pablo Sorin

2:00 p.m. on FS1 and Universo: Group D
Iceland vs. Croatia
Location: Rostov Arena, Rostov-on-Don
Announcers:
FS1: Derek Rae (play-by-play), Aly Wagner (analyst)
Universo: Erasmo Provenza, Viviana Vila

Wednesday, June 27, 2018

10:00 a.m. on Fox and Telemundo: Group F
Mexico vs. Sweden
Location: Ekaterinburg Arena, Ekaterinburg
Announcers:
Fox: Jorge Perez-Navarro (play-by-play), Mariano Trujillo (analyst)
Telemundo: Andres Cantor, Manuel Sol, Carlos Hermosillo

10:00 a.m. on FS1 and Universo: Group F
Korea Republic vs. Germany
Location: Kazan Arena, Kazan
Announcers:
FS1: Mark Followill (play-by-play), Warren Barton (analyst)
Universo: Erasmo Provenza, Viviana Vila

2:00 p.m. on Fox and Telemundo: Group E
Serbia vs. Brazil
Location: Spartak Stadium, Moscow
Announcers:
Fox: JP Dellacamera (play-by-play), Tony Meola (analyst)
Telemundo: Sammy Sadovnik, Eduardo Biscayart, Juan Pablo Sorin

2:00 p.m. on FS1 and Universo: Group E
Switzerland vs. Costa Rica
Location: Nizhny Novgorod Stadium, Nizhny Novgorod
Announcers:
FS1: Glenn Davis (play-by-play), Cobi Jones (analyst)
Universo: Copan Alvarez, Claudio Borghi, Rolando Fonseca

Thursday, June 28, 2018

10:00 a.m. on Fox and Telemundo: Group H
Senegal vs. Colombia
Location: Samara Arena, Samara
Announcers:
Fox: Derek Rae (play-by-play), Aly Wagner (analyst)
Telemundo: Andres Cantor, Manuel Sol, Juan Pablo Angel

10:00 a.m. on FS1 and Universo: Group H
Japan vs. Poland
Location: Volgograd Arena, Volgograd
Announcers:
FS1: Mark Followill (play-by-play), Warren Barton (analyst)
Universo: Erasmo Provenza, Viviana Vila

2:00 p.m. on Fox and Telemundo: Group G
England vs. Belgium
Location: Kaliningrad Stadium, Kaliningrad
Announcers:
Fox: John Strong (play-by-play), Stu Holden (analyst)
Telemundo: Sammy Sadovnik, Eduardo Biscayart, Diego Forlan

2:00 p.m. on FS1 and Universo: Group G
Panama vs. Tunisia
Location: Mordovia Arena, Saransk
Announcers:
FS1: Glenn Davis (play-by-play), Cobi Jones (analyst)
Universo: Copan Alvarez, Tab Ramos, Viviana Vila