Posted in:

2018 PyeongChang Winter Olympics Day 14 TV and Announcer Schedule

For the first time ever at a Winter Olympics, NBC will broadcast Olympic primetime competition live across all time zones. Whether daytime, primetime or “Primetime Plus” (formerly the late night show), all U.S. viewers will be able to watch NBC’s coverage of the XXIII Olympic Winter Games from PyeongChang, South Korea, at the same time.

NBCOlympics.com will offer live streaming of the NBC broadcast network, including primetime and Primetime Plus, and NBCSN will air live primetime coverage, both firsts at a Winter Games.

Highlights of Day 14 Events:

The men’s 1,000m of speed skating should be the final Olympic race of Shani Davis‘ decorated career. He won the 1000m in 2006 and 2010 and then finished eighth as part of a disastrous U.S. speed skating showing in Sochi. The 35-year-old Davis captured the 2015 World title but hasn’t won a World Cup 1000m since March 2014.

The team event of alpine skiing makes its Olympic debut but part of the world championships program since 2005. Sixteen countries with four skiers each (two men, two women) compete in head-to-head slalom racing with nations advancing in a bracket system. Mikaela Shiffrin is expected to sit this one out after an exhausting individual-race schedule.

The following are the events including dates, start times, TV networks and announcers. All times Eastern unless otherwise noted.

Friday, Feb. 23, 2018

NBC 3:00-5:00 p.m.

Men’s Biathlon 4×7.5km Relay Gold Medal Final
Announcers: Steve Schlanger (play-by-play), Chad Salmela (analyst), Damon Hack (reporter)

NBC 8:00-11:00 p.m. ET / 6 p.m. – 9:35 p.m. PT / 5 p.m. – 8:35 p.m. PT

Women’s Alpine Skiing Team Event Gold Medal Final (LIVE)
Announcers: Dan Hicks (play-by-play), Bode Miller (analyst), Steve Porino (on-course reporter), Heather Cox (reporter)

Men’s Snowboarding Big Air Gold Medal Final (LIVE)
Announcers: Todd Harris (play-by-play), Todd Richards (analyst), Tina Dixon (reporter)

Four-Man Bobsled Competition
Announcers: Leigh Diffey (play-by-play), John Morgan (analyst), Lewis Johnson (reporter)

Men’s Speed Skating 1,000m Gold Medal Final
Announcers: Tom Hammond (play-by-play), Joey Cheek (analyst), Steve Sands (reporter)

NBC 11:35 p.m.-1:00 a.m.

Snowboarding Men’s & Women’s Parallel Giant Slalom Gold Medal Finals
Announcers: Todd Harris (play-by-play), Todd Richards (analyst), Tina Dixon (reporter)

NBC Primetime Encore
11:35 p.m. – 2:35 a.m. (MT)
10:35 p.m. – 1:35 a.m. (PT)
1 a.m. – 4 a.m. (ET)
Midnight – 3 a.m. (CT)

NBC Primetime Encore 2
2:35 a.m. – 5 a.m. (MT)
1:35 a.m. – 4:35 a.m. (PT)


NBCSN 1:30-2:30 a.m.

Four-Man Bobsled Training
Announcers: Leigh Diffey (play-by-play), John Morgan (analyst), Lewis Johnson (reporter)

NBCSN 2:30-5:00 a.m.

Men’s Ice Hockey Semifinal: Czech Republic vs. Olympic Athletes from Russia (LIVE)
Announcers: Kenny Albert or Gord Miller (play-by-play), Mike Milbury (analyst), Pierre McGuire (Inside the Glass reporter), Brian Boucher (Inside the Glass reporter)

NBCSN 5:00-6:30 a.m.

Men’s Speed Skating 1,000m Gold Medal Final (LIVE)
Announcers: Tom Hammond (play-by-play), Joey Cheek (analyst), Steve Sands (reporter)

NBCSN 6:30-9:30 a.m.

Men’s Ice Hockey Semifinal: Canada vs. Germany (LIVE)
Announcers: Kenny Albert or Gord Miller (play-by-play), Mike Milbury (analyst), Pierre McGuire (Inside the Glass reporter), Brian Boucher (Inside the Glass reporter)

NBCSN 9:30 a.m.-12:30 p.m.

Men’s Curling Bronze Medal Match: Canada vs. Switzerland
Announcers: Jason Knapp, Bill Doleman or Jim Kozimor (play-by-play), Kevin Martin or Pete Fenson (analyst), Trenni Kusnierek (reporter)

NBCSN 12:30-3:30 p.m.

Women’s Curling Semifinal: South Korea vs. Japan
Announcers: Jason Knapp, Bill Doleman or Jim Kozimor (play-by-play), Kevin Martin or Pete Fenson (analyst), Trenni Kusnierek (reporter)

NBCSN 3:30-7:00 p.m.

Ice Hockey Game of the Day – Men’s Semifinal: Czech Republic vs. Olympic Athletes from Russia (replay)

Ice Hockey Game of the Day II – Men’s Semifinal: Canada vs. Germany (replay)

NBCSN 7:00-11:00 p.m.

Olympic Ice
Hosted by Liam McHugh

Men’s Biathlon 4×7.5km Relay Gold Medal Final
Announcers: Steve Schlanger (play-by-play), Chad Salmela (analyst), Damon Hack (reporter)

Women’s Curling Semifinal (replay)
Announcers: Jason Knapp, Bill Doleman or Jim Kozimor (play-by-play), Kevin Martin or Pete Fenson (analyst), Trenni Kusnierek (reporter)

NBCSN 11:00 p.m.-1:00 a.m.

Men’s Speed Skating 1,000m Gold Medal Final
Announcers: Tom Hammond (play-by-play), Joey Cheek (analyst), Steve Sands (reporter)

Four-Man Bobsled Competition
Announcers: Leigh Diffey (play-by-play), John Morgan (analyst), Lewis Johnson (reporter)

CNBC 5:00-8:00 p.m.

Women’s Curling Semifinal: Sweden vs. Great Britain
Announcers: Jason Knapp, Bill Doleman or Jim Kozimor (play-by-play), Kevin Martin or Pete Fenson (analyst), Trenni Kusnierek (reporter)

Olympic Channel: Home of Team USA

2:00-5:00 a.m.: Olympic Channel News
5:00-7:00 a.m.: Medal Ceremonies (LIVE)
7:00-10:00 a.m.: Olympic Channel News
10:00 a.m.-noon: Olympic Channel News
noon-12:30 p.m.: Winter Olympics Daily Hosted by Jimmy Roberts
12:30-1:00 p.m.: Winter Olympics Daily (Encore)
1:00-6:00 p.m.: Olympic Channel News
6:00-6:30 p.m.: Winter Olympics Daily Hosted by Jimmy Roberts
6:30-7:00 p.m.: Winter Olympics Daily (Encore)
7:00-11:00 p.m.: Olympic Channel News
11:00 p.m.-2:00 a.m.: Olympic Channel News

Leave a Reply (You may login using your social media account to comment)