Posted in:

2020 French Open Tennis TV Schedule on NBC Sports and Tennis Channel

NBC Sports and Tennis Channel present coverage of the 2020 French Open, beginning this Sunday, Sept. 27, live at 5 a.m. ET on Tennis Channel and Noon ET on NBC with the first round from Roland-Garros in Paris, France.

Live coverage culminates with the women’s final on Saturday, Oct. 10, at 9 a.m. ET and the men’s final Sunday, Oct. 11 at 9 a.m. ET on NBC.

Headlining the men’s competition is 19-time Grand Slam singles champion and World No. 2 Rafael Nadal, the “King of Clay,” who has won a record 12 French Open titles (2005-2008, 2010-2014, 2017-2019), including the past three at Roland-Garros. With a win in Paris, Nadal would tie Roger Federer for the all-time record with 20 career men’s singles Grand Slam titles. Nadal will be joined by 17-time Grand Slam singles champion and World No. 1 Novak Djokovic, who is still seeking his 18th Grand Slam singles title following his US Open disqualification two weeks ago. Djokovic, who won his only French Open title in 2016, was undefeated in 2020 before his default. World No. 3 Dominic Thiem, who lost the last two French Open finals to Nadal, is coming off his first career Grand Slam title at the US Open.

On the women’s side, 23-time Grand Slam singles champion and No. 6 seed Serena Williams looks to tie Margaret Court’s all-time record of 24 Grand Slam singles titles and capture her fourth French Open singles title at Roland-Garros. Williams will be joined by 2018 French Open champion and World No. 2 Simona Halep who’s the tournament’s top seed. Rising American stars include 2020 Australian Open winner and No. 4 seed Sofia Kenin and Jennifer Brady, coming off her best Grand Slam singles performance with a semifinalist finish at the 2020 US Open.

For NBC coverage, Dan Hicks handles play-by-play, joined by analysts Mary Carillo and John McEnroe, who teamed to win the mixed doubles title at the 1977 French Open. McEnroe is a seven-time Grand Slam singles champion.

Peacock will provide exclusive live coverage of third and fourth round French Open matches on Saturday, Oct. 3 thru Monday, Oct. 5.

French Open matches on NBC and NBCSN will be streamed on NBCSports.com and the NBC Sports app — NBC Sports Group’s live streaming product for desktops, mobile devices, tablets, and connected TVs.

The following are the French Open tennis events including dates, start times, and TV networks. All times Eastern.

First Round


Sunday, Sept. 27
5 a.m.-3 p.m. on Tennis Channel
12-3 p.m. on NBC

French Open matches — Sunday, September 27 — Women’s Singles
5:00 AM: Anna Blinkova vs. Astra Sharma — Court 10
5:00 AM: Kamilla Rakhimova vs. Shelby Rogers — Court 11
5:00 AM: Ajla Tomljanovic vs. (20) Maria Sakkari — Court 14
5:00 AM: Marie Bouzkova vs. Kaia Kanepi — Court 7
5:00 AM: (10) Victoria Azarenka vs. Danka Kovinic — Court Suzanne Lenglen
5:00 AM: Maddison Inglis vs. (27) Ekaterina Alexandrova — Court 12
8:00 AM: Aliaksandra Sasnovich vs. Anna-Lena Friedsam — Court 13
8:00 AM: Anna Karolina Schmiedlova vs. Venus Williams – Court Simonne Mathieu
9:30 AM: Irina-Camelia Begu vs. Jil Teichmann — Court 11
9:30 AM: (32) Barbora Strycova vs. Varvara Lepchenko — Court 14
9:30 AM: (17) Anett Kontaveit vs. Caroline Garcia — Court Philippe Chartier
9:30 AM: (9) Johanna Konta vs. Cori Gauff — Court Suzanne Lenglen
10:00 AM: Camila Giorgi vs. Martina Trevisan — Court 9
11:30 AM: Nina Stojanovic vs. Barbora Krejcikova — Court 11
12:00 PM: (24) Dayana Yastremska vs. Daria Gavrilova — Court 12
12:00 PM: Kirsten Flipkens vs. (23) Yulia Putintseva — Court 13
12:00 PM: Anna Kalinskaya vs. Eugenie Bouchard — Court 7
12:00 PM: Greet Minnen vs. Nadia Podoroska — Court 9

French Open matches — Sunday, September 27 — Men’s Singles
5:00 AM: Jannik Sinner vs. (11) David Goffin — Court Philippe Chartier
5:00 AM: Benjamin Bonzi vs. Emil Ruusuvuori — Court 13
5:00 AM: Sebastian Korda vs. Andreas Seppi — Court 9
8:00 AM: Marco Cecchinato vs. (25) Alex De Minaur — Court 9
9:00 AM: (23) Benoit Paire vs. Soon Woo Kwon — Court Simonne Mathieu
9:30 AM: Jordan Thompson vs. Radu Albot — Court 10
9:30 AM: Federico Delbonis vs. Juan Ignacio Londero — Court 12
9:30 AM: Dominik Koepfer vs. Antoine Hoang — Court 13
9:30 AM: (24) Borna Coric vs. Norbert Gombos — Court 7
11:30 AM: Corentin Moutet vs. Lorenzo Giustino — Court 14
11:30 AM: (16) Stanislas Wawrinka vs. Andy Murray — Court Philippe Chartier
11:30 AM: Miomir Kecmanovic vs. (12) Diego Schwartzman — Court Simonne Mathieu
11:30 AM: (6) Alexander Zverev vs. Dennis Novak — Court Suzanne Lenglen

First Round


Monday, Sept. 28
5 a.m.-3 p.m. on Tennis Channel

French Open matches — Monday, September 28 — Women’s Singles
5:00 AM ET: Monica Puig vs. Sara Errani — Court 10
5:00 AM ET: Katerina Siniakova vs. Lauren Davis — Court 11
5:00 AM ET: Catherine Bellis vs. Bernarda Pera — Court 13
5:00 AM ET: Aliona Bolsova vs. Jasmine Paolini — Court 3
5:00 AM ET: Tsvetana Pironkova vs. Andrea Petkovic — Court 4
5:00 AM ET: (7) Petra Kvitova vs. Oceane Dodin — Court Philippe Chartier
5:00 AM ET: Katarina Zavatska vs. (5) Kiki Bertens — Court Suzanne Lenglen
7:00 AM ET: Christina McHale vs. (22) Karolina Muchova — Court 10
7:00 AM ET: (28) Svetlana Kuznetsova vs. Anastasia Pavlyuchenkova — Court 13
7:00 AM ET: (3) Elina Svitolina vs. Varvara Gracheva — Court Suzanne Lenglen
7:30 AM ET: Tamara Korpatsch vs. (25) Amanda Anisimova — Court 12
7:30 AM ET: (18) Angelique Kerber vs. Kaja Juvan — Court 14
7:30 AM ET: Barbara Haas vs. Su-Wei Hsieh — Court 5
7:30 AM ET: Iga Swiatek vs. (15) Marketa Vondrousova — Court 7
7:30 AM ET: Renata Zarazua vs. Elsa Jacquemot — Court 9
7:30 AM ET: Tamara Zidansek vs. (11) Garbine Muguruza — Court Simonne Mathieu
9:30 AM ET: Stefanie Voegele vs. Patricia Maria Tig — Court 11
9:30 AM ET: Viktoria Kuzmova vs. Kristyna Pliskova — Court 3
9:30 AM ET: Shuai Zhang vs. (12) Madison Keys — Court 7
9:30 AM ET: Kristie Ahn vs. (6) Serena Williams — Court Philippe Chartier
11:30 AM ET: Diane Parry vs. Polona Hercog — Court 9
12:00 PM ET: Arantxa Rus vs. Clara Burel — Court 14
12:00 PM ET: Leylah Fernandez vs. (31) Magda Linette — Court 4
12:00 PM ET: Chloe Paquet vs. Alize Cornet — Court Simonne Mathieu

French Open matches — Monday, September 28 — Men’s Singles
5:00 AM ET: Reilly Opelka vs. Jack Sock — Court 12
5:00 AM ET: Michael Mmoh vs. Pierre-Hugues Herbert — Court 14
5:00 AM ET: Pedro Martinez vs. Aleksandar Vukic — Court 5
5:00 AM ET: Hugo Gaston vs. Maxime Janvier — Court 7
5:00 AM ET: Yoshihito Nishioka vs. (19) Felix Auger-Aliassime — Court 9
5:00 AM ET: (14) Fabio Fognini vs. Mikhail Kukushkin — Court Simonne Mathieu
7:00 AM ET: Steven Diez vs. Mackenzie McDonald — Court 11
7:00 AM ET: Emilio Gomez vs. Lorenzo Sonego — Court 3
7:00 AM ET: Tommy Paul vs. James Duckworth — Court 4
7:00 AM ET: Marin Cilic vs. (3) Dominic Thiem — Court Philippe Chartier
9:00 AM ET: Jiri Vesely vs. Liam Broady — Court 10
9:00 AM ET: (28) Casper Ruud vs. Yuichi Sugita — Court 13
9:00 AM ET: (8) Gael Monfils vs. Alexander Bublik — Court Suzanne Lenglen
9:30 AM ET: (30) Jan-Lennard Struff vs. Frances Tiafoe — Court 12
9:30 AM ET: John Millman vs. (17) Pablo Carreno Busta — Court 14
9:30 AM ET: Guido Pella vs. Salvatore Caruso — Court 4
9:30 AM ET: Aljaz Bedene vs. Arthur Rinderknech — Court 5
9:30 AM ET: (26) Filip Krajinovic vs. Nikola Milojevic — Court 9
9:30 AM ET: Kamil Majchrzak vs. (15) Karen Khachanov — Court Simonne Mathieu
11:30 AM ET: Daniel Elahi Galan vs. Cameron Norrie — Court 10
11:30 AM ET: Daniel Altmaier vs. Feliciano Lopez — Court 11
11:30 AM ET: Tennys Sandgren vs. (29) Hubert Hurkacz — Court 13
11:30 AM ET: Adrian Mannarino vs. Albert Ramos-Vinolas — Court 7
11:30 AM ET: Egor Gerasimov vs. (2) Rafael Nadal — Court Philippe Chartier
11:30 AM ET: (4) Daniil Medvedev vs. Marton Fucsovics — Court Suzanne Lenglen

First Round


Tuesday, Sept. 29
5 a.m.-3 p.m. on Tennis Channel

French Open matches — Tuesday, September 29 — Women’s Singles
5:00 AM ET: Alison Van Uytvanck vs. Rebecca Peterson — Court 12
5:00 AM ET: Nao Hibino vs. Marta Kostyuk — Court 13
5:00 AM ET: Monica Niculescu vs. Danielle Collins — Court 4
5:00 AM ET: Timea Babos vs. Ana Bogdan — Court 7
5:00 AM ET: Jelena Ostapenko vs. Madison Brengle — Court 9
5:00 AM ET: Mayar Sherif vs. (2) Karolina Pliskova — Court Philippe Chatrier
5:00 AM ET: (21) Jennifer Brady vs. Clara Tauson — Court Simonne Mathieu
7:00 AM ET: (26) Donna Vekic vs. Irina Bara — Court 4
7:00 AM ET: (14) Elena Rybakina vs. Sorana Cirstea — Court 7
7:00 AM ET: Laura Siegemund vs. Kristina Mladenovic — Court Philippe Chatrier
7:30 AM ET: Fiona Ferro vs. Heather Watson — Court 14
7:30 AM ET: Zarina Diyas vs. (30) Ons Jabeur — Court 5
7:30 AM ET: Liudmilla Samsonova vs. (4) Sofia Kenin — Court Suzanne Lenglen
9:00 AM ET: Kateryna Kozlova vs. Paula Badosa — Court 4
9:30 AM ET: (29) Sloane Stephens vs. Vitalia Diatchenko — Court 14
9:30 AM ET: Julia Goerges vs. (19) Alison Riske — Court 5
11:30 AM ET: Daria Kasatkina vs. Harmony Tan — Court 7
12:00 PM ET: (13) Petra Martic vs. Misaki Doi — Court 13
12:00 PM ET: Pauline Parmentier vs. Veronika Kudermetova — Court Simonne Mathieu
12:00 PM ET: (8) Aryna Sabalenka vs. Jessica Pegula — Court Suzanne Lenglen

French Open matches — Tuesday, September 29 — Men’s Singles
5:00 AM ET: Lloyd Harris vs. Alexei Popyrin — Court 10
5:00 AM ET: Ugo Humbert vs. Marc Polmans — Court 14
5:00 AM ET: (20) Cristian Garin vs. Philipp Kohlschreiber — Court 5
5:00 AM ET: Vasek Pospisil vs. (7) Matteo Berrettini — Court Suzanne Lenglen
7:00 AM ET: Hugo Dellien vs. Ricardas Berankis — Court 11
7:00 AM ET: Laslo Djere vs. Kevin Anderson — Court 12
7:00 AM ET: Harold Mayot vs. Alejandro Davidovich Fokina — Court 13
7:00 AM ET: (22) Dusan Lajovic vs. Gianluca Mager — Court 9
7:00 AM ET: Sam Querrey vs. (13) Andrey Rublev — Court Simonne Mathieu
9:00 AM ET: Quentin Halys vs. Marcos Giron — Court 7
9:00 AM ET: (1) Novak Djokovic vs. Mikael Ymer — Court Philippe Chatrier
9:30 AM ET: Steve Johnson vs. Roberto Carballes Baena — Court 10
9:30 AM ET: Thiago Monteiro vs. (31) Nikoloz Basilashvili — Court 12
9:30 AM ET: Yasutaka Uchiyama vs. Attila Balazs — Court 13
9:30 AM ET: Henri Laaksonen vs. Pablo Cuevas — Court 9
9:30 AM ET: (10) Roberto Bautista Agut vs. Richard Gasquet — Court Simonne Mathieu
9:30 AM ET: Jaume Munar vs. (5) Stefanos Tsitsipas — Court Suzanne Lenglen
11:00 AM ET: Andrej Martin vs. Joao Sousa — Court 4
11:30 AM ET: Gregoire Barrere vs. (18) Grigor Dimitrov — Court 14
11:30 AM ET: (9) Denis Shapovalov vs. Gilles Simon — Court Philippe Chatrier

Second Round


Wednesday, Sept. 30
5 a.m.-3 p.m. on Tennis Channel

French Open matches — Wednesday, September 30 — Women’s Singles
5:00 AM ET: Nadia Podoroska vs. (23) Yulia Putintseva — Court 11
5:00 AM ET: Astra Sharma vs. (27) Ekaterina Alexandrova — Court 13
5:00 AM ET: (3) Elina Svitolina vs. Renata Zarazua — Court Philippe Chatrier
5:00 AM ET: Tsvetana Pironkova vs. (6) Serena Williams — Court Philippe Chatrier
6:00 AM ET: (32) Barbora Strycova vs. Barbora Krejcikova — Court 12
6:00 AM ET: Sara Errani vs. (5) Kiki Bertens — Court 14
6:30 AM ET: (10) Victoria Azarenka vs. Anna Karolina Schmiedlova — Court Simonne Mathieu
7:00 AM ET: Daria Gavrilova vs. Eugenie Bouchard — Court 13
7:00 AM ET: Bernarda Pera vs. (25) Amanda Anisimova — Court 14
7:30 AM ET: Su-Wei Hsieh vs. Iga Swiatek — Court 7
7:30 AM ET: Anastasia Pavlyuchenkova vs. Katerina Siniakova — Court 9
9:30 AM ET: Kaia Kanepi vs. (16) Elise Mertens — Court 7
9:30 AM ET: Kamilla Rakhimova vs. (20) Maria Sakkari — Court 9
10:00 AM ET: (1) Simona Halep vs. Irina-Camelia Begu — Court Suzanne Lenglen
12:00 PM ET: Cori Gauff vs. Martina Trevisan — Court Simonne Mathieu
12:00 PM ET: Caroline Garcia vs. Aliaksandra Sasnovich — Court Suzanne Lenglen

French Open matches — Wednesday, September 30 — Men’s Singles
5:00 AM ET: Sebastian Korda vs. (21) John Isner — Court 7
5:00 AM ET: Hugo Gaston vs. Yoshihito Nishioka — Court 5
5:00 AM ET: Radu Albot vs. (27) Taylor Fritz — Court 9
5:00 AM ET: (16) Stanislas Wawrinka vs. Dominik Koepfer — Court Suzanne Lenglen
7:00 AM ET: Norbert Gombos vs. Jurij Rodionov — Court 11
7:00 AM ET: Lorenzo Giustino vs. (12) Diego Schwartzman — Court Simonne Mathieu
7:30 AM ET: Jack Sock vs. (3) Dominic Thiem — Court Suzanne Lenglen
9:00 AM ET: Alexander Bublik vs. Lorenzo Sonego — Court 10
9:00 AM ET: (28) Casper Ruud vs. Tommy Paul — Court 13
9:00 AM ET: Kei Nishikori vs. Stefano Travaglia — Court 14
9:00 AM ET: Mikhail Kukushkin vs. Pedro Martinez — Court 4
9:00 AM ET: Mackenzie McDonald vs. (2) Rafael Nadal — Court Philippe Chatrier
9:30 AM ET: Juan Ignacio Londero vs. Marco Cecchinato — Court 12
9:30 AM ET: (23) Benoit Paire vs. Federico Coria — Court Simonne Mathieu
11:30 AM ET: Benjamin Bonzi vs. Jannik Sinner — Court 14
11:30 AM ET: (6) Alexander Zverev vs. Pierre-Hugues Herbert — Court Philippe Chatrier

Second Round


Thursday, Oct. 1
5 a.m.-3 p.m. on Tennis Channel

French Open matches — Thursday, October 1 — Women’s Singles
5:00 AM ET: Clara Tauson vs. Danielle Collins — Court 7
5:00 AM ET: Jelena Ostapenko vs. (2) Karolina Pliskova — Court Philippe Chatrier
5:00 AM ET: (7) Petra Kvitova vs. Jasmine Paolini — Court Simonne Mathieu
7:00 AM ET: Polona Hercog vs. Leylah Fernandez — Court 5
7:00 AM ET: (8) Aryna Sabalenka vs. Daria Kasatkina — Court 7
7:00 AM ET: Ana Bogdan vs. (4) Sofia Kenin — Court Philippe Chatrier
7:30 AM ET: (29) Sloane Stephens vs. Paula Badosa — Court 12
7:30 AM ET: Kaja Juvan vs. Clara Burel — Court 14
7:30 AM ET: Nao Hibino vs. (30) Ons Jabeur — Court 9
7:30 AM ET: Kristyna Pliskova vs. (11) Garbine Muguruza — Court Suzanne Lenglen
9:00 AM ET: Irina Bara vs. Alison Van Uytvanck — Court 5
9:30 AM ET: (13) Petra Martic vs. Veronika Kudermetova — Court 12
9:30 AM ET: Laura Siegemund vs. Julia Goerges — Court 13
9:30 AM ET: Patricia Maria Tig vs. Christina McHale — Court 4
9:30 AM ET: Alize Cornet vs. Shuai Zhang — Court Simonne Mathieu
12:00 PM ET: (14) Elena Rybakina vs. Fiona Ferro — Court Suzanne Lenglen

French Open matches — Thursday, October 1 — Men’s Singles

5:00 AM ET: Marton Fucsovics vs. Albert Ramos-Vinolas — Court 12
5:00 AM ET: Jiri Vesely vs. (15) Karen Khachanov — Court 14
5:00 AM ET: Marcos Giron vs. Thiago Monteiro — Court 4
5:00 AM ET: (20) Cristian Garin vs. Marc Polmans — Court 9
5:00 AM ET: (9) Denis Shapovalov vs. Roberto Carballes Baena — Court Suzanne Lenglen
7:00 AM ET: (30) Jan-Lennard Struff vs. Daniel Altmaier — Court 13
7:00 AM ET: Andrej Martin vs. (18) Grigor Dimitrov — Court Simonne Mathieu
9:00 AM ET: Nikola Milojevic vs. Aljaz Bedene — Court 10
9:00 AM ET: Daniel Elahi Galan vs. Tennys Sandgren — Court 11
9:00 AM ET: Guido Pella vs. (17) Pablo Carreno Busta — Court 7
9:00 AM ET: (1) Novak Djokovic vs. Ricardas Berankis — Court Philippe Chatrier
9:30 AM ET: (10) Roberto Bautista Agut vs. Attila Balazs — Court 14
9:30 AM ET: (22) Dusan Lajovic vs. Kevin Anderson — Court 9
9:30 AM ET: Lloyd Harris vs. (7) Matteo Berrettini — Court Suzanne Lenglen
11:30 AM ET: Pablo Cuevas vs. (5) Stefanos Tsitsipas — Court Philippe Chatrier
11:30 AM ET: Alejandro Davidovich Fokina vs. (13) Andrey Rublev — Court Simonne Mathieu

Third Round


Friday, Oct. 2
5 a.m.-3 p.m. on Tennis Channel

French Open matches — Friday, October 2 — Women’s Singles
5:00 AM ET: Eugenie Bouchard vs. Iga Swiatek — Court Simonne Mathieu
5:00 AM ET: (3) Elina Svitolina vs. (27) Ekaterina Alexandrova — Court Suzanne Lenglen
7:00 AM ET: Anna Karolina Schmiedlova vs. Nadia Podoroska — Court 14
7:30 AM ET: (1) Simona Halep vs. (25) Amanda Anisimova — Court Philippe Chatrier
9:30 AM ET: Barbora Krejcikova vs. Tsvetana Pironkova — Court 7
9:30 AM ET: Caroline Garcia vs. (16) Elise Mertens — Court Philippe Chatrier
12:00 PM ET: Martina Trevisan vs. (20) Maria Sakkari — Court Simonne Mathieu
12:00 PM ET: Katerina Siniakova vs. (5) Kiki Bertens — Court Suzanne Lenglen

French Open matches — Friday, October 2 — Men’s Singles
5:00 AM ET: (28) Casper Ruud vs. (3) Dominic Thiem — Court Philippe Chatrier
7:00 AM ET: Pedro Martinez vs. Sebastian Korda — Court 7
7:00 AM ET: Lorenzo Sonego vs. (27) Taylor Fritz — Court Simonne Mathieu
7:00 AM ET: (16) Stanislas Wawrinka vs. Hugo Gaston — Court Suzanne Lenglen
9:00 AM ET: Federico Coria vs. Jannik Sinner — Court 14
9:30 AM ET: Norbert Gombos vs. (12) Diego Schwartzman — Court Simonne Mathieu
9:30 AM ET: (6) Alexander Zverev vs. Marco Cecchinato — Court Suzanne Lenglen
11:30 AM ET: Stefano Travaglia vs. (2) Rafael Nadal — Court Philippe Chatrier

Third Round


Saturday, Oct. 3
5 a.m.-12 p.m. on Tennis Channel
11 a.m. on Peacock

French Open matches — Saturday, October 3 — Women’s Singles
5:00 AM ET: Clara Burel vs. Shuai Zhang — Court Simonne Mathieu
5:00 AM ET: (8) Aryna Sabalenka vs. (30) Ons Jabeur — Court 14
7:00 AM ET: Irina Bara vs. (4) Sofia Kenin — Court Philippe Chatrier
9:30 AM ET: Fiona Ferro vs. Patricia Maria Tig — Court Philippe Chatrier
9:45 AM ET: (13) Petra Martic vs. Laura Siegemund — Court 7
10:30 AM ET: (7) Petra Kvitova vs. Leylah Fernandez — Court Suzanne Lenglen
12:00 PM ET: Paula Badosa vs. Jelena Ostapenko — Court Simonne Mathieu
12:00 PM ET: Danielle Collins vs. (11) Garbine Muguruza — Court Suzanne Lenglen

French Open matches — Saturday, October 3 — Men’s Singles
5:00 AM ET: Daniel Altmaier vs. (7) Matteo Berrettini — Court Philippe Chatrier
5:00 AM ET: (10) Roberto Bautista Agut vs. (17) Pablo Carreno Busta — Court Suzanne Lenglen
7:00 AM ET: Kevin Anderson vs. (13) Andrey Rublev — Court Simonne Mathieu
7:00 AM ET: Marton Fucsovics vs. Thiago Monteiro — Court 7
9:00 AM ET: Aljaz Bedene vs. (5) Stefanos Tsitsipas — Court Suzanne Lenglen
9:30 AM ET: Roberto Carballes Baena vs. (18) Grigor Dimitrov — Court Simonne Mathieu
9:45 AM ET: (20) Cristian Garin vs. (15) Karen Khachanov — Court 14
11:30 AM ET: (1) Novak Djokovic vs. Daniel Elahi Galan — Court Philippe Chatrier

Fourth Round


Sunday, Oct. 4
5 a.m.-12 p.m. on Tennis Channel
11 a.m. on Peacock

French Open matches — Sunday, October 4 — Women’s Singles
5:00 AM ET: (1) Simona Halep vs. Iga Swiatek — Court Philippe Chatrier
5:00 AM ET: Martina Trevisan vs. (5) Kiki Bertens — Court Suzanne Lenglen
7:00 AM ET: Nadia Podoroska vs. Barbora Krejcikova — Court Simonne Mathieu
9:30 AM ET: (3) Elina Svitolina vs. Caroline Garcia — Court Philippe Chatrier

French Open matches — Sunday, October 4 — Men’s Singles
7:00 AM ET: Sebastian Korda vs. (2) Rafael Nadal — Court Philippe Chatrier
7:00 AM ET: (6) Alexander Zverev vs. Jannik Sinner — Court Suzanne Lenglen
9:30 AM ET: Lorenzo Sonego vs. (12) Diego Schwartzman — Court Suzanne Lenglen
11:30 AM ET: Hugo Gaston vs. (3) Dominic Thiem — Court Philippe Chatrier

Fourth Round


Monday, Oct. 5
5 a.m.-3 p.m. on Tennis Channel
11 a.m. on Peacock

French Open matches — Monday, October 5 — Women’s Singles
5:00 AM ET: (7) Petra Kvitova vs. Shuai Zhang — Court Philippe Chatrier
5:00 AM ET: Laura Siegemund vs. Paula Badosa — Court Simonne Mathieu
7:30 AM ET: (30) Ons Jabeur vs. Danielle Collins — Court Suzanne Lenglen
12:00 PM ET: Fiona Ferro vs. (4) Sofia Kenin — Court Philippe Chatrier

French Open matches — Monday, October 5 — Men’s Singles
5:00 AM ET: Marton Fucsovics vs. (13) Andrey Rublev — Court Suzanne Lenglen
7:00 AM ET: (18) Grigor Dimitrov vs. (5) Stefanos Tsitsipas — Court Philippe Chatrier
9:30 AM ET: (1) Novak Djokovic vs. (15) Karen Khachanov — Court Philippe Chatrier
9:30 AM ET: (17) Pablo Carreno Busta vs. Daniel Altmaier — Court Suzanne Lenglen

Quarterfinals


Tuesday, Oct. 6
6 a.m.-4:30 p.m. on Tennis Channel

French Open matches — Tuesday, October 6 — Women’s Singles
7:45 AM ET: (3) Elina Svitolina vs. Nadia Podoroska — Court Philippe Chatrier
11:30 AM ET: Iga Swiatek vs. Martina Trevisan — Court Philippe Chatrier

French Open matches — Tuesday, October 6 — Men’s Singles
9:00 AM ET: (12) Diego Schwartzman vs. (3) Dominic Thiem — Court Philippe Chatrier
1:30 PM ET: Jannik Sinner vs. (2) Rafael Nadal — Court Philippe Chatrier

Quarterfinals


Wednesday, Oct. 7
6 a.m.-4:30 p.m. on Tennis Channel

French Open matches — Wednesday, October 7 — Women’s Singles
6:00 AM ET: (7) Petra Kvitova vs. Laura Siegemund — Court Philippe Chatrier
8:00 AM ET: Danielle Collins vs. (4) Sofia Kenin — Court Philippe Chatrier

French Open matches — Wednesday, October 7 — Men’s Singles
10:00 AM ET: (13) Andrey Rublev vs. (5) Stefanos Tsitsipas — Court Philippe Chatrier
12:30 PM ET: (1) Novak Djokovic vs. (17) Pablo Carreno Busta — Court Philippe Chatrier

Women’s Semifinals


Thursday, Oct. 8
5 a.m.-2 p.m. on Tennis Channel
11 a.m. on NBC, NBCSN

9:00 AM ET: Iga Swiatek vs.
Nadia Podoroska
— Court Philippe Chatrier

11:00 AM ET: (4) Sofia Kenin vs. (7) Petra Kvitova — Court Philippe Chatrier

Men’s Semifinals


Friday, Oct. 9
5 a.m.-4 p.m. on Tennis Channel
11 a.m. on NBC, NBCSN

8:50 AM ET: (12) Diego Schwartzman vs. (2) Rafael Nadal — Court Philippe Chatrier

12:00 PM ET: (1) Novak Djokovic vs. (5) Stefanos Tsitsipas — Court Philippe Chatrier

Women’s Final


Saturday, Oct. 10
9 a.m. on NBC

Iga Swiatek vs. (4) Sofia Kenin — Court Philippe Chatrier

Men’s Final


Sunday, Oct. 11
9 a.m. on NBC

(2) Rafael Nadal vs. (1) Novak Djokovic — Court Philippe Chatrier